ALKÜ ÖĞRENCİSİNDEN KANSERE ÇÖZÜM UMUDU

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) pandemide de araştırma çalışmalarına ara vermiyor. ALKÜ Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Enfalcan Sezer'in bor mineralinden elde edilen ''Borik Asit'in Meme, Kolon, Akciğer, Larinks ve Pankreas Kanser Hücreleri Üzerin

ALKÜ ÖĞRENCİSİNDEN KANSERE ÇÖZÜM UMUDU

ALKÜ Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Enfalcan Sezer'in bor mineralinden elde edilen ''Borik Asit'in Meme, Kolon, Akciğer, Larinks ve Pankreas Kanser Hücreleri Üzerine Apoptotik Etkisinin Araştırılması'' başlıklı projesi, TÜBİTAK 2209-A- Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye layık görüldü. Projede borik asitin kanser hücre hatları üzerine öldürücü etkisi araştırılarak yerli ve milli bir değerimiz olan bor minerallerinin bu kez de tıp alanındaki etkinliği araştırılacak.

Proje danışmanlığını; yine ilk kez Tıp Fakültesine TÜBİTAK öğrenci projesini kazandıran ALKÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İshak Suat Övey yürütecek. Tıp Fakültesi lisansüstü araştırma laboratuvarlarında gerçekleştirilecek ve bir yıl sürecek olan araştırmada elde edilen sonuçlara göre kanser tedavisinde kullanılan mevcut kemoterapotiklerin etkilerinin artırılması için 2'inci aşamaya geçilecek.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1