AMELİYAT ÖNCESİ DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hikmet Demirkol tam ve düzgün bir fizik muayene yapmadan, sadece MR ile ameliyat kararı vermenin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi. Hastaların mutlaka diğer tedavi yöntemlerinin de kendilerine uygun olup olmadığını değerlendirmeleri gerek

AMELİYAT ÖNCESİ DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Beyin ve Sinir Cerrah Uzmanı Op. Dr. Hikmet Demirkol, bel fıtığı olan hastalarına ameliyat olmaya karar vermeden önce diğer tedavi yöntemlerinin kendileri için uygun olup olmadıkları konusunda araştırmaları gerektiğini söyledi.

Bel fıtığı ameliyatları sinir kökü hasarı, omurilik hasarı ve omurilik zarı hasarı gibi pek çok komplikasyona sebep olabileceğine dikkat çeken Demirkol; "Mikrocerrahi yöntemler sayesinde tecrübeli ellerde bu komplikasyonlar neredeyse hiç görülmemektedir. Tam ve düzgün bir fizik muayene yapmadan, sadece MR ile ameliyat kararı vermek doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle ameliyat kararı öncesi bütün hastalar mutlaka epidural enjeksiyon veya intradiskal ozon tedavisinin kendisine uygun olup olmadığını öğrenmek için bu tedavilerin uygulandığı kliniklerden bilgi almalıdır." şeklinde konuştu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1