ARAŞTIRMALARA MUCİBİNCE DOĞRU NEFES KABUL ETMEK DİRİM STANDARDINI YÜKSELTİYOR

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülnur Öztürk, doğru nefes almanın fiziki ve ruhsal manada esenlik düşüncesince yararları bulunduğunu söyledi.

ARAŞTIRMALARA MUCİBİNCE DOĞRU NEFES KABUL ETMEK DİRİM STANDARDINI YÜKSELTİYOR
Edirne

Trakya Üniversitesi () Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülnur Öztürk, TÜ Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğunca devir içi planlı etkinlikte meydana getirdiği konuşmada, nefes alıp verirken sempatik ve parasempatik sistemlerin harekete geçtiğini anlatarak, nefes alırken önsezi atış hızının arttığını, nefes verildiğinde de zayıflayıp yavaşladığını dile getirdi.

Parasempatik sistemin vagus siniri üstünde iri ortak el yaptığını aktaran Öztürk, bu sinirin gövde sisteminin en ehemmiyetli gözlemcisi ve vücutta bulunan biteni beyne ileten ortak yapısı bulunduğunu anlattı.

Öztürk, nefesin derinliğine verildiğinde parasempatik sistemin aktive bulunduğunu ve vücuda müspet el yaptığını vurguladı.

Doğru nefes almanın, bireylerin hayatını dobra yönde değiştirebileceğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Yapılan çalışmalarda dakikada 6 nefes almanın hem afiyet açısından hem ruhsal ve fiziki afiyet açısından aşırı müspet tesirleri bulunduğu ortaya konmuş durumda. Nefes almaya layıkıyla nefes vermenin hâlâ derinliğine sürmesi, solunumun anne odağını karından göğse doğru kaydırmak aşırı önemli. Bir de saf solunuma ilgi buyurmak lazım. Bizim nefes organımız burun. Burundan nefes alıp gene burundan hasretmek başta ehemmiyetli ve metin olanı. Hele ki sinüzit sorunu var ise bunu bitmek düşüncesince dolgunca çokça derinliğine nefesler vermesi gerekli. Dolayısıyla nefesi arama buyurmak asap sistemimiz üstünde ortak arama kesbetmek demek. Nefes kontrolüyle bellek kontrolü sağlanmış oluyor. Solunum ritmi değiştirildiğinde bellek ritmi muaddel oluyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1