ASTIM HASTALARI, DİŞ HEKİMİ KONTROLÜNDE OLMALI!

Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi 4 Mayıs Dünya Astım Günü olduğunu, astım hastalarının sağlıkları için sürekli diş hekimi kontrolünde olmalar gerektiğini belirtti. Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araş

ASTIM HASTALARI, DİŞ HEKİMİ KONTROLÜNDE OLMALI!

Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi, astım rahatsızlığının küresel bir sağlık sorunu olduğunu belirterek; "Astım, dünyada 300-350 milyondan fazla insanı etkileyen ve 2025 yılında 100 milyon yeni astım tanısı konularak büyüyeceği düşünülen küresel bir sağlık sorunudur. Astım, solunum yolları kaslarının çeşitli tetikleyici sebeplere yanıt olarak kasılması ve mukus adı verilen yapışkan salgının üretilmesi dolayısıyla da hava yollarının da daralması ile karakterize, nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Astım genellikle tedaviye iyi yanıt verir.

Astım tedavisinde kullanılan bronkodilatörlerin uzun süreli kullanımının; tükürük akımını azalttığını belirten Çebi, bunun da dişlerde çürük oluşumuna neden olduğu, tükürüğün yıkayıcı etkisinin azalmasından dolayı dişlerde plak birikimine ve diş eti hastalıklarına neden olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1