AVRUPA İLAÇ AJANSI, MODERNA'NIN GELİŞTİRDİĞİ COVİD-19 AŞI ADAYINI İNCELEMEYE BAŞLADI

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna'nın yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı geliştirdiği "MRNA-1273" adlı aşının incelenmesine başlandığını duyurdu.

AVRUPA İLAÇ AJANSI, MODERNA'NIN GELİŞTİRDİĞİ COVİD-19 AŞI ADAYINI İNCELEMEYE BAŞLADI

Dünya genelinde yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı aşı için bilim adamları tarafından yürütülen çalışmalar sürüyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından yapılan açıklamada, ABD'li biyoteknoloji şirketi Moderna'nın Covid-19'a karşı geliştirdiği "MRNA-1273" adlı aşıyı incelemeye aldığı bildirildi. Açıklamada, aşının incelenmesine ilk sonuçların vücutta korona virüsü hedef alan antikor ve T hücresi üretimini tetiklediğini göstermesinin ardından karar verildiği belirtildi. Aşırı inceleyen komitenin klinik öncesi verileri değerlendirmeye başladığı ifade edilirken, elde edilen sonuçların ardından klinik araştırma verilerini gözden geçirmeye başlamasının beklendiği vurgulandı. Aşının güvenlik ve kalitesine ilişkin mevcut tüm verilerin (üretilme şekli ve saklama koşulları gibi) gözden geçirileceği aktarıldı. Moderna'nın CEO'su Stephane Bancel de yaptığı açıklamada, "Güvenli ve etkili bir aşı geliştirmeye çalışırken EMA ile diyaloğumuza devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1