BÖBREK HASTALARI #EVDETAKİPLEKALACAK

Böbrek nakilli ve nakil bekleyen hastalara özel olarak kurulan Böbrek Nakli Akademisi, hastalara takılan böbreğin yaşam süresinin mümkün olduğunca uzun olabilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya başladı ve aplikasyonlar geliştirdi Hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışa

BÖBREK HASTALARI #EVDETAKİPLEKALACAK
Hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitimlerini dijitale taşıyarak Türkiye'deki tüm hastalara hizmet vermeye hazırlanan Böbrek Nakli Akademisi, nakilli ve nakil bekleyen diğer ülkelerdeki hastaları da World Akademi çatısı altında toplamayı hedefliyor. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası'nda, herkesi organ bağışına destek olmaya çağıran Böbrek Nakli Akademisi Başkanı, Gaziantep Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sacid Çoban, şu bilgileri verdi…
Nakil yapılma başarısı tek başına aslında gerçek başarıyı yansıtmıyor. Asıl başarı, hasta yaşam süresine ek olarak takılan böbreğin yaşam süresinin uzun olmasıdır. Bu bağlamda Böbrek Nakli Akademisi çatısı altında Böbrek Nakli Okulu ve Atölyesi'ni kurduk. Bu projemizin hedefi 'eğitimli hasta, eğitimli hasta yakını, eğitimli sağlık çalışanı'dır.
Pandemi süreci Online Hasta Akademisi'ni kurmamızı hızlandırdı. Yapılan tüm eğitimlerimizi web'e taşıyarak böbreknakliakademisi. org ve kidneytransplantationacademy. org internet sitelerini kurduk.
Şu anda Türkçe ve İngilizce sitelerimiz aktif, Arapça dil versiyonu bitmek üzere. Üç ayrı dilde olacak şekilde bir Dünya Akademisi'ne (World Academy) dönüşmeyi hedefledik.
Her ülkeden hastaların kendi problemleri için buldukları çözümleri kendi aralarında paylaşmalarına imkan sağlayacağız. #TeachingEachOther uygulamasını atölye ekibimiz oluşturuyor.
Sağlık turizmi kapsamında hastalarımız artmaya başladığı için, ülkemize gelecek olan hastalar gelmeden bu uygulama ile eğitim alabilecek ve ameliyat olduktan sonra gittiği ülkeden eğitimlere ve atölyelere katılmaya devam edecek.
Ayrıca hastaların hastaneye gitme ihtiyaçlarını azaltmak üzere bir aplikasyon sistemi tasarladık. Kullanıma hazır hale gelmek üzere, çalışmaları devam ediyor. #EvdeTakipleKal uygulaması ile; bir elemanımız hastaların bulundukları yerdeki en yakın sağlık kuruluşunda bir hekimle görüşerek gerekenleri yaptırıp bize online gönderecek. Biz de komplikasyon gelişip de geç kalınmış durumların önüne böylece geçmiş olacağız. Hastaneye gelmeye gerek kalmadan enfeksiyon riski ve psikolojik etkisi azaltılacak. Hastaların kendi arşivi uygulamada olacak, böylece nerede olursa olsun acil bir durumda gittiği hekim bütün bilgileri görecek ve ne yapması gerektiğini bilecek veya uygulama üzerinden hemşiremiz ile irtibata geçebilecek. Hastanın yaşam süresini ve yaşam kalitesini yükseltmek çok önemli.

APLİKASYON HASTAYA NE SAĞLAYACAK?

HASTALAR için, mobil telefonlarına indirebilecekleri bir uygulama geliştiriyoruz.
Online dersler uyarı ile bildirilecek.
Doğrudan Webinar uygulamasına veya Youtube kanalına ulaşacak.
Her hastanın kullandığı ilaçların adı resmi uygulamaya girilecek ve uygulamadan hastaya ilaç alma saatlerinde uyarı gidecek. İlaçlarını aldıklarına dair bilgiyi biz göreceğiz. Buna rağmen ilacını almazsa hasta aranacak.
Sorularını veya sorunlarını uygulamada sesli veya sesli mesaj olarak gönderecek. Ekip hemşiremiz ilgili hoca ile görüştükten sonra uygulama üzerinden gerekli cevap veya iletişimi sağlayacak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 07:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1