“BOŞANMA SÜRECİ HER YAŞ GRUBU ÇOCUĞU FARKLI ETKİLİYOR”

Çocukların yaş gruplarına göre anne ve babalarının boşanmasından farklı şekillerde etkilenebildiğine dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat, anne ve babaların bu süreci, çocukları için sağlıklı bir şekilde geçirmesini sağlayacak önerile

“BOŞANMA SÜRECİ HER YAŞ GRUBU ÇOCUĞU FARKLI ETKİLİYOR”

Psikoloji bölümünden Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat, boşanmaların, çocuklarda bıraktığı etkilere dair önemli bilgiler aktardı. Çocukların boşanma kavramını idrak edebilmesinin, gelişimsel dönemlerine göre farklılık gösterdiğini belirten Doksat, yaş grupları arasındaki etki farkını kritik detaylarıyla anlattı.

Doksat, 0-3 yaş arasındaki çocukların, boşanmanın ne olduğunu idrak edemedikleri halde, anne ve babalarındaki gerginliği hissettiğinin altını çizerek, ''Ayrı kaldıkları ebeveynin eksikliğini de hissederler. Bu durumda kendileri de huzursuz, gergin ve sıkıntılı olurlar. Uyku ve yemek düzenlerinde sorun olabilir'' dedi.

4-6 yaş arasındaki çocukların, olayın hukuki boyutu olmasa dahi, aile kurumunda bir ayrılık olacağını anladığını söyleyen Doksat, ''Genellikle bu durumu şiddetle reddederler. Söz konusu ayrılığın gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yaparlar. Anne veya babalarına sorun çıkartırlar. Huzursuz ve sıkıntılı olurlar'' diye konuştu.

''ARKADAŞLARINA KARŞI SALDIRGANLAŞABİLİRLER''

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1