BU HABER TÜM ANNE ADAYLARINI İLGİLENDİRİYOR! ERKEN MÜDAHALE İLE HASTALIK TESPİT EDİLECEK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Gül Türk, dünyada ve ülkemizde kısıtlı imkanlar nedeniyle çok az bebeğe yapılabilen bebek hareket analizini, yapay zeka ile yazılıma dönüştürdü. Yazılım say

BU HABER TÜM ANNE ADAYLARINI İLGİLENDİRİYOR! ERKEN MÜDAHALE İLE HASTALIK TESPİT EDİLECEK

Yazılım sayesinde her bebeğe hareket analizi yapılabilecek ve serebral palsi, minör nörolojik defisit, spinal muskuler atrofi gibi hastalıklar ortaya çıkmadan önce öngörülüp önlem alınması mümkün olabilecek. Test aşamasında yüzde 92 başarı oranı yakalayan programın 6 ay içinde tüm bebekler için kullanıma sunulması bekleniyor.

6 AY İÇİNDE TÜM DÜNYAYA ULAŞACAK

TÜBİTAK BİGG desteği ile geçtiğimiz yıl kurulan yapay zeka ile görüntü işleme teknolojileri firması Adapha bünyesinde çalışmalarını yürüten Sema Gül Türk, "Ülkemizde ve dünyada tüm riskli bebeklerin erken müdahale ile hayatlarına dokunmak çalışmamızın en büyük hedefi. Şu an ülkemizde ve dünyada tüm riskli bebek ailelerinin ulaşabileceği açık bir sistem alt yapısı üzerinde çalışıyoruz. Gerekli izinlerin alınması doğrultusunda 6 ay içinde kullanıma sunmayı amaçlıyoruz. Dünyadaki tek bir bebeğin dahi erken müdahale imkanını kaçırmaması ana motivasyonumuzdur" dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1