ÇARŞAFINIZI DEĞİŞTİRİN KAPI KOLLARINI SIK SIK SİLİN

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı en büyük silah; doğru hijyen sağlamak. 24 saatimizi geçirdiğimiz evlerimizin temizliği en az kendi hijyenimiz kadar önemli… Kapı kollarını her gün silin, çarşafları değiştirin ve evde çöp bekletmeyin Covid-19 sa

ÇARŞAFINIZI DEĞİŞTİRİN KAPI KOLLARINI SIK SIK SİLİN
Covid-19 salgınından korunmak için mümkün olduğunca evlerimizden çıkmamaya çalışıyoruz. Evde ailecek uzun vakitler geçirmemiz, yaşam alanımızın normalden daha hızlı ve kolay kirlenmesine sebep olabilir. Kendi kişisel hijyenimiz kadar 24 saatimizi geçirdiğimiz evlerimizin hijyenini de sağlamamız şart. Liv Hospital Sağlıklı Yaşam ve Check- Up Bölümü'nden Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Eren Eroğlu, hijyenik ev hakkında bilgiler verdi…

EN KOLAYI EL YIKAMAK
■ El yıkama, birçok bulaşıcı hastalığın önlenmesi için en önemli korunma yöntemidir. Elimize bulaşmış olan zararlı mikroorganizmaların (virüs ve bakteri) uzaklaştırılması ile kişiye bulaşacak hastalık riski en aza indirilmiş olur. El yıkama işlemi, en az 30 saniye boyunca bol su ve sabunla sık sık yapılmalıdır. Bu süre içinde de musluğu açık bırakmayın.
■ Bulunduğumuz ortamda ani gelişen hapşırma, öksürük, burun akıntısı, gözlerde yanma, boğazda ağrı, yanma hissi gibi durumlarla karşılaşırsınız, hızla yapmanız gereken şeyler vardır. Ortamdan hemen uzaklaşın, tuvalete gidin burnunuzu ve ağzınızı iyice yıkayın. Sümkürün, ellerinizi, yüzünüzü sabunla yıkayın. Mümkünse o ortama dönmeyin. Dönmek zorundaysanız, önceki oturduğunuz yerden 2-3 metre uzağa oturun.
■ Hapşırma, burunda, boğazda yanma hissi devam ediyorsa, hafif kırgınlık başladıysa yapmamız gereken ilk iş; kimseye temas etmeden, elbiselerinizi çıkarmak, kirliye atmak ve banyo yapmaktır. Banyoda özellikle ağzınızı ve burnunuzun içini bol suyla yıkayın, temiz elbiseler giyin ve bol bol dinlenin. Evde her gün banyo yapın, yatak, çarşaf ve yastık örtülerini değiştirin, bol sıvı tüketin. Şikayetleriniz devam ederse, ateş veya öksürük başlarsa doktora gidin.
■ Aile üyelerinin kişisel eşyaları (diş fırçası, havlu, nevresim) ortak kullanılmamalı. Ortak kullanılan eşyalar ise kullanımdan sonra çamaşır suyu ve deterjan ile uygun sıcaklıkta yıkanmalı ve yüksek ısıda ütülenmelidir. Evinizde hasta olanları sağlıklılardan ayrı tutmak için bir oda belirleyin. Eğer mümkünse hastaların kullanabileceği ayrı bir banyo-tuvalet de olsun.
■ Sık dokunulan yüzeyleri (masa, tezgah, ışık düğmeleri, kapı kolları) her gün silin. Kapı ve pencere kolları evde en sık dokunduğumuz bölümlerin başında gelmektedir. Bu kollar zararlı mikroorganizmaların en fazla bulunduğu yerlerdir. Özellikle tuvalet ve banyonun kapı kolları diğerlerine göre daha fazla risk taşımaktadır. Kapı kolları, her gün anti bakteriyel ürünler veya çamaşır suyu ile silinmelidir. Bunun yanında ışık açma-kapama düğmelerini de temizleyin.

HAVALANDIRMA ÖNEMLİ
■ Çocuklu aileler, ev temizliği ve hijyenine önem vermelidir. Emekleme döneminde çocuklar, vakitlerinin çoğunu yerde geçirir. Bu nedenle yüzey temizliğinde kimyasallardan uzak durmak akıllıca olur. Halı ve koltukların temizliğinde daha az kimyasal içeren temizleyiciler tercih edilmelidir. Örneğin, Arap sabunu kullanılabilir. Arap sabunu, çok az kimyasal içerir ve bu nedenle ev hanımları tarafından son zamanlarda sıkça kullanılıyor. Odaların havalandırılması da temizlik kadar önemlidir. Öte yandan dışarıdan yemek söylüyorsak da hijyen konusuna çok dikkat etmeliyiz, mutlaka siparişlerimizi temizliğine güvendiğimiz restoranlardan vermeliyiz.

LAVABO VE BULAŞIK SÜNGERİ İYİ TEMİZLENMELİ
MUTFAK temizliği, her gün tekrarlanmalıdır. Evinizdeki herhangi bir yüzey oldukça temiz görünebilir ama bu hijyenik olduğu anlamına gelmez. Hastalık yapan mikroorganizmalar çok küçüktür. Bu yüzden temiz göründükleri yerlerde de hastalık etkenlerini barındırabilirler. Özellikle lavabo ve bulaşık süngeri çok fazla mikrop taşıyor. Bu yüzden bununla ilgili dikkatli olmak gerekiyor. Duvarlar ve raflar gibi düşük riskli bölgelerin temizliğinde sıcak su ve deterjan kullanmak yeterlidir. Ancak yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılan araç gereçler, tezgah ve evye gibi yüksek riskli alanlar; sıcak su ve deterjanla temizlendikten sonra çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli.

ÇÖPLERİ MUTFAKTA BEKLETMEYİN!
EVDE hijyen denildiğinde dikkatin yoğunlaşması gereken en önemli noktalardan biri de mutfaktır çünkü evlerde en çok mikrop barındıran yerlerin başında gelir. Covid-19 salgını nedeniyle ailelerin evde kalması ile mutfakta çok fazla zaman geçirilmeye başlandı. Mutfak temizliği özellikle et hazırlanması sırasında ortaya çıkabilecek sağlık riskleri açısından dikkatle izlenmelidir. Çiğ et sağlık için tehlike oluşturacak mikroorganizmalarla yüklü olarak evimize giriyor olabilir. Onun hazırlanması sırasında temas içinde bulunduğu el, alet ve zeminler mikrop arındırıcı yöntemlerle temizlenmelidir. Aynı şey çiğ yumurta ve yeşil sebze hazırlamasında da geçerlidir. Her temas sonrasında el temizliğinin kurallarıyla yerine getirilmesi gerekir. Kullanılacak temizlik malzemeleriyle ortamdaki yağı suda çözünür hale getirip hem mekanik temizliğe yardımcı olmalı, hem de mikropların birlikte uzaklaşması sağlanmalıdır. Ayrıca evde çöp varsa kesinlikle bekletilmemeli.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 07:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı