COVİD-19 SONRASI 7 ADIMDA AKCİĞERİNİZİ GÜÇLENDİRİN!

Birçok kişiyi etkileyen Covid-19 enfeksiyonu önce akciğerleri tahrip ederek nefes darlığı, solunum yetmezliği ve zatürreye neden olurken, bazen organ yetmezliğine kadar gidebiliyor. Bu tablonun düzelmesinde; ilaçlar, sağlıklı beslenme ve güçlü bağışıklık sisteminin yanı sıra

COVİD-19 SONRASI 7 ADIMDA AKCİĞERİNİZİ GÜÇLENDİRİN!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Halil Koyuncu, "Gerek Covid-19 enfeksiyonuna karşı akciğerleri güçlendirerek korunmada, gerekse Covid sonrası iyileşmenin hızlandırılması ve akciğerlerin yenilenmesinde kas ve eklem hareketleri ile birlikte yapılacak solunum egzersizleri büyük önem taşımaktadır. Böylelikle, vücuda taze hava girişi sağlanmış, kirli hava da vücuttan atılmış olacaktır. Bu egzersiz veya hareketler, hastayı yormayacak şekilde gün içerisinde düzenli yapılmalıdır. Oturarak ya da yarı yatar pozisyonda yapılabilir. Egzersiz aralarında dinlenme molaları verilmelidir" diyor.

BOYUN HAREKETLERİ

Başın öne, arkaya, yanlara eğilme ve omuzlara doğru çevrilmesi şeklinde verilir. Günde en az 5 kez yapılır; 10-15 set olarak uygulanır. Bu hareketler, yardımcı solunum kaslarını; özellikle öndeki kasları çalıştırır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1