COVİD-19 SONRASI ARTAN TEHLİKE: NEFES BORUSU DARLIĞI

Koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı nedeniyle dünya çapında normalden çok daha fazla hasta, yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyuyor. Pandemi sürecinde yoğun bakımda uzun süre solunum cihazı desteğiyle iyileşen hastaları ise bir risk daha bekliyor: Nefes borusu darlığ

COVİD-19 SONRASI ARTAN TEHLİKE: NEFES BORUSU DARLIĞI

Pandemi sürecinde yoğun bakımda uzun süre solunum cihazı desteğiyle iyileşen hastaları ise bir risk daha bekliyor: Nefes borusu darlığı. Yoğun bakım ünitelerinde her ne kadar yüksek teknoloji ve kaliteli bakım olsa da uzun süreli solunum cihazına bağlı kalanlarda karşılaşılan nefes borusu darlığının belirtilerini ve tedavi yöntemlerini göğüs cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Tuğba Coşgun SABAH'a anlattı. İşte söyledikleri:

NEFES DARLIĞI İLE BELİRTİ VERİYOR

* Akciğerlerde solunum yetmezliğine yol açan travma, enfeksiyon ve kalp hastalıkları gibi birçok farklı hastalık durumunda, hastalar entübasyon veya mekanik ventilasyon denilen solunum cihazı desteğine ihtiyaç duyabiliyor. Akciğerin kapasitesi düzeldikten sonra da solunum desteğinden ayırma işlemi gerçekleşiyor.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1