Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotu birçok yemekte ve salatalarda lezzet katması için kullanılan otlardan biridir. Genellikle salata, çorba ve et yemeklerinde kullanılır. Magnezyum, demir ve kalsiyum yönünden zengin olan dereotu vücuda pek çok fayda sağlamaktadır.

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Birçok hastalığa karşı etkili olan dereotu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir yapıya sahiptir. Az miktarda kalori içerdiği için diyet yaparken de tüketilebilir.

Dereotunun faydaları nelerdir?

Dereotunun pek çok faydası mevcuttur. Ağız kokusunu giderme, bebeklerde ve çocuklarda oluşan gaz sıkışmalarını engelleme ve yüksek lif içeriği gibi ekstra özellikleri de bulunmaktadır.

Kolesterolü düzenler
Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre dereotu kullanımının trigliserit değerini yüzde 50 oranında ve kolesterol seviyesini de yüzde 20 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırma dereotunun bir özütü çıkarılarak elde edilen ürünün kullanımı ile yapılmış olsa da, benzer sonuçların dereotu yaprakları tüketilerek de elde edileceği tahmin edilmektedir.

Mikrop kırıcı özelliği vardır

Dereotunun mikropların gelişmesini önleyici bir etki oluşturduğu gözlenmiştir. Ayrıca dereotu yağının tüketilmesi durumunda tahıl taneleri, arpa ve en çok olarak da buğdayda bulunan bir mikrobun ve başka gıdalarda da bulunan diğer 5 mikrop türünü ortadan kaldırıcı etkiler oluşturmaktadır.

Sindirim sistemini düzenler
Dereotunun bir diğer faydası da sindirim sistemini düzenlemesidir. Yaşanan hazımsızlık, mide ağrıları ve mide krampları gibi sindirim sorunlarının etkilerinin ortadan kaldırılmasında etkili bir rol oynar. Ayrıca mide ülserinde oluşan etkileri engeller ve iyileşme süresinin kısaltılmasını sağlar.

Bağırsakların sorunsuz çalışmasını sağlar

Bağırsak problemi yaşayanların sıkça tercih ettikleri dereotu hazımsızlığı giderir ve bağırsak hareketlerini düzenler. Dereotu aynı zamanda mükemmel bir gaz söktürücüdür. Özellikle gaz sorunu yaşayan kişilerin tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak söz konusu olabilen alerjik durumların oluşmasını önleyebilmek için yine de bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Dereotu nasıl tüketilir?

Dere otunu isterseniz çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz. Üzerine limon ve tuz döktüp yediğinizde iltihap söktürücü etkisi oluşturur. Ya da kurutulmuş dere otu yapraklarını çay gibi demleyebilirsiniz. Günde bir bardak dereotu çayı içerseniz uykunuz düzene girecektir. Özellikle uyku düzensizliği yaşayanların dereotu çayı tercih ettikleri bilinmektedir. Çorbalarınıza ve yemeklerinize lezzet katmak amacıyla da kullanılabilir. Şifa deposu olarak bilinen dereotu hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul