EVE KUAFÖR ÇAĞIRMAYIN SAÇINIZI KENDİNİZ BOYAYIN

Koronavirüs tedbirleri için evde kalırken sakın evinize kuaför çağırmak gibi bir hata yapmayın. Hazır boyalarla evde saçınızı istediğiniz renkte boyayabilir, bakım yapabilirsiniz Koronavirüs salgını sebebiyle mutlaka evde kalmamız gerekiyor. Bu durum kadınlar için güzellik ve

EVE KUAFÖR ÇAĞIRMAYIN SAÇINIZI KENDİNİZ BOYAYIN
Koronavirüs salgını sebebiyle mutlaka evde kalmamız gerekiyor. Bu durum kadınlar için güzellik ve bakım anlamında zorluk gibi görünse de pek çok kadın için de fırsat olabilir. Her gün iş ve sosyal yaşamda düzenli olarak makyaj yapan kadınlar cildini evde yapacağı bakımlarla dinlendirebilir. Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, kadınlara evde uygulayabilecekleri cilt bakımı ve güzellik tüyoları paylaştı…
Saçınızı evde kendiniz boyayın: Koronavirüs tedbirleri kapsamında berber, kuaför, güzellik merkezleri kapatıldı. Sakın evinize kuaför çağırmak gibi bir hata yapmayın. Evde saçlarınızı kendiniz boyayabilir ve bakım yapabilirsiniz. Hazır boyalarla evde kendiniz saçınızı istediğiniz renkte ve rahatlıkla boyayabilir, dilerseniz saç bakım yağlarıyla bakım yapabilirsiniz.

ASİTLİ İÇECEK İÇMEYİN!
Cildinizi dinlendirin: Her gün yapılan makyaj nedeniyle gözenekler tıkanıyor, siyah nokta oluşabiliyor. İş ve sosyal hayatta her gün makyaj yapanlar bu süreyi cildini dinlendirmek için kullanabilir. Bu dönemde makyajdan uzak durarak cildinizi dinlendirebilir ve arındırabilirsiniz.
Sağlıklı beslenin: Çok yağlı yemekten, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durun. Kimileri bu dönemde kendini yemeğe verdi. Fiziksel aktivitelerimiz de sınırlı olduğu için daha sağlıklı yemekler tercih etmeliyiz. Cildin matlaşmasına ve sivilcelere neden olabilecek aşırı yağlı yiyecekler, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durulmalı. Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Yeterli bulamıyorsak, dışarıdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür. Sigaradan da kesinlikle uzak durulmalıdır.
Bol su için: Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiği bir gerçek. Sağlık açısından bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptırıcı etkiye sahiptir, olan suyun da kaybına neden olurlar. Ayrıca su, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
Cildinizi sık sık temizleyin: Günlük temizlik cilt bakımı için çok önemlidir. Yağlanma, akne oluşumuna ve mikrop üremesine zemin hazırlar. Bu nedenle yağlı cilt sık yıkanmalıdır.
Düzenli olarak spor ve egzersiz yapın: Cilt sağlığı için spor ya da egzersiz yapmak büyük önem taşıyor. Fiziksel aktivitemizin da azaldığı bugünlere evde düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz.

CİLDİNİZİ ZEYTİNYAĞI İLE NEMLENDİRİN
NEMLENDIRİCİLER yaşlanan cildi kuruma, çatlama gibi etkilerden korur. Özellikle göz altlarına ve tüm cilde uygulanabilen türleri var. Doğal nemlendirici içerenler (özellikle zeytinyağı) kullanılmalıdır. Evde yapılacak uygulamalarla hem temizlik, hem bakım yapmak mümkün. Evinizde de rahatça bakım yapabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyağı doğal ve iyi gelen şeylerden bir tanesi ancak cildi akneli ve yağlı olanların bunu yapmaması gerekir. Nemlendirme işlemi peçeteyle ıslaklığı alınıp nemli kalan cilde yapılmalıdır. Bu en doğru yöntemdir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 07:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1