'GEBELİKTE, VÜCUDUN VİTAMİN VE MİNERAL İHTİYACI ARTIYOR'

Gebelikte, vücudun vitamin ve mineral ihtiyacının arttığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Bulanık, bu ihtiyaçların karşılanması için nelerin yapılması gerektiğini açıkladı.

'GEBELİKTE, VÜCUDUN VİTAMİN VE MİNERAL İHTİYACI ARTIYOR'

Sağlıklı beslenmenin temelini yeterli ve dengeli beslenme oluşturuyor. Gebelik, vücudun vitamin ve mineral ihtiyacının arttığı bir süreç ve bebeğin tek besin kaynağının anne olması bu dönemi daha da özel kılıyor. ''Bebeğin gelişimi ve annenin gebeliğe uyumu için günlük 300 kcal ek besin alınması zaruridir ve şeker hastalığı yada metabolik hastalık gibi özel bir durum yoksa gebelik sırasında diyet yapılmasını önermemekteyiz'' diyen Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Bulanık, gebelikte beslenme sürecinden ve hangi besinlerden hangi vitaminlerin alınabileceğini açıkladı.

Op. Dr. Murat Bulanık, alınabilecek vitamin ve mineralleri şöyle açıkladı:
''Folik asit: Daha gebelik oluşmadan başlanarak, gebeliğin ilk üç ayı boyunca günlük 400 mikrogram folik asit desteği alınmalıdır. Folik asit bebekteki sakatlıkları önleyen ve zararsız bir vitamindir.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1