GECE UYKUSUNUN BÖLÜNMEMESİ SAĞLIKLI BİRLİKTE DİRİM DÜŞÜNCESİNCE EHEMMİYET TAŞIYOR

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öztürk, sağlıklı ortak hayat için, uykunun yatağa girdikten sonraları bölünmemesinin ehemmiyetli bulunduğunu belirtti.

GECE UYKUSUNUN BÖLÜNMEMESİ SAĞLIKLI BİRLİKTE DİRİM DÜŞÜNCESİNCE EHEMMİYET TAŞIYOR
Edirne

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, TÜ Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğunca devir içi planlı "Pandemi ve Uyku" panelinde, sağlıklı ve derneşik uykunun, cisim sağlığına ehemmiyetli tesirleri bulunduğunu söyledi.

Standart müşterek uyku süresinin olmadığını, tam uyku süresinin insandan insana farklılıklar gösterdiğini özetleyen Öztürk, meydana getirilen çalışmaların, topluluğun şişman çoğunluğuna günde 7-8 saatlik uyku süresinin tam bulunduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Öztürk, dirim bilimsel yerine gerekseme mahsus uykunun alınmasının sağlık açısından ehemmiyetli bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Yapılan araştırmalara mucibince topluluğun yüzdelik 8'i, 5 saatten az uyuyor bunlara çelimsiz uyuyanlar diyoruz. Bir de 10 saatten az uyduğunda müşterek kadro mesail canlı etraflıca uyuyucular var. Bunlarda topluluğun yüzdelik 2'sini oluşturuyor.

Bu kalıtım bilimi yerine belirlenen müşterek obje bulunduğu düşüncesince uyku süremizin özlük elimizle arıttırılması denli müşterek obje bahis konusu değil. Biyolojik yerine ne uyku süresine ihtiyacımız var ise o müddette uykuyu almamız gerekiyor."

Öztürk, uykunun bağdaşık müşterek proses olmadığını ve uykunun gelişigüzel aşamasının değişik işlevleri olduğuna nazarıitibar çekti.

"Birey yattıktan sonraları uykusunu müşterek halis muhlis biçiminde uyumalı"

Yatağa girildiğine uykusuna dalma ve ağır uyku periyodunun başladığını aktaran Öztürk, şu şekilde bitmeme etti:

"Derin uykudan kestirmece 100 dakika sonraları REM dediğimiz rüyalarla münasebetli bulunan geçmiş çağa giriyoruz. Bu proses müşterek dü dakika sürer. Ardından gene dip uykusuna dalıyoruz. Yine anlaşılan müşterek süre sonraları ikinci REM zamanına giriyoruz. Bu fasıl geçmiş çağa mucibince az buçuk hâlâ uzundur. Daha sonraları dip uykular azalıyor ve REM'lerin süresi uzuyor.

Gece geçmiş yattığımız devir bellek geçmiş evvela kendisini dinlendirmeye hadim dip uykusunu uyuyor sonraları da müşterek kadro işlemler yaptığı, beynin akıllılık derece enerjik çalışmış bulunduğu REM uykusunu gerçekleştiriyor. Uykunun gelişigüzel süreci değişik aşamalardan oluşuyor. Erişkin müşterek fert yattıktan sonraları uykusunu müşterek halis muhlis biçiminde uyumalı. Parçalamaması gerekiyor. Bir parça 6 saatlik uykuyla dü parça 3'er saatlik uyku birbirine eş bedel değildir. Çünkü siz 3 yahut 4 sayaç uyuyup uyandığınız zaman, araya müşterek akıllılık aldığınız zaman, sonraları gene yatınca uyku dönemini başa sarıyorsunuz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1