GÜNLÜK 70 GRAMDAN FAZLASI, BAĞIRSAK KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARABİLİR

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Balcı, yapılan araştırmalar sonucu günlük 70 gramın üzerinde kırmızı et tüketiminin bağırsak kanserine karşı riski artırdığına dikkat çekerek, ''Özellikle de işlenmiş et ürünleri, salam ve sucuk gibi ürünleri fazla tüketmemek gerekiyor

GÜNLÜK 70 GRAMDAN FAZLASI, BAĞIRSAK KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARABİLİR

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, halk arasında ''bağırsak florası'' olarak da bilinen ''bağırsak mikrobiyotası'' ile ilgili önemli bilgiler aktardı. Bağırsakta bulunan canlı organizma bütünlüğüne ''bağırsak mikrobiyotası'' adı verildiğini belirten Balcı, ''Bu canlı organizmalar yararlı ve zararlı türlerde olabilir. Bağırsak mikrobiyotasını, genetik, beslenme, fiziksel aktivite ve yaş gibi birçok faktör etkileyebilmektedir. Bu faktörlerin başında ise beslenme gelmektedir.'' dedi.

''Uyku bile etkiliyor''

Balcı, bazı gıdalar ve farklı diyet tiplerinin, bağırsaktaki canlı organizmaların sayısını ve sağlığını etkileyebildiğine vurgu yaparak, ''Probiyotikler, prebiyotikler, lif açısından zengin sebze ve meyveler, egzersiz, stresten uzak durmak ve yeterli uyku, bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Tabi, bazı besinlerin fazla tüketimi ise bağırsak hastalıkları için risk faktörlerindendir. Rafine, işlenmiş gıdalar ve yüksek hayvansal protein tüketimi bağırsak sağlığı için olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan bir çalışmada, ambalajlı gıdaların ve yüksek hayvansal protein içeren bir diyet programının bağırsak sağlığını oldukça kötü etkilediği, bağırsaktaki zararlı ve yararlı bakterilerin dengesini değiştirdiğini göstermektedir'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1