HSGM'DEN KREŞLERDE TEMASLI KARANTİNASI AÇIKLAMASI

HALK Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden (HSGM), bazı medya organlarında yer alan, 'kreşlerde temaslı durumunda karantina süresinin 10 güne düşürüldüğü' şeklindeki haberlere ilişkin, 'Temaslı Takibi ve Salgın Yönetimi Rehberi'nde, genel toplumda karantina süresinin 10 gün

HSGM'DEN KREŞLERDE TEMASLI KARANTİNASI AÇIKLAMASI

HALK Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden (HSGM), bazı medya organlarında yer alan, 'kreşlerde temaslı durumunda karantina süresinin 10 güne düşürüldüğü' şeklindeki haberlere ilişkin, "Temaslı Takibi ve Salgın Yönetimi Rehberi'nde, genel toplumda karantina süresinin 10 gün olması, okullarda (ilk, orta ve lise) ise 5'inci günde PCR negatif çıkması halinde karantinanın sonlandırılabileceği hükmü yer almıştır. 4 Ekim 2021 tarihinden itibaren sağlık veri tabanımızda bu şekilde işlem yapılmaktadır. Genel toplum ile ilk ve orta öğretim öğrencileri dışında farklı uygulamaya işaret eden ilave bir hüküm bulunmamaktadır" açıklamasında bulunuldu.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, 'kreşlerde temaslı durumunda karantina süresinin 10 güne düşürüldüğü' yönünde yeni haberlerin basında yer alması nedeniyle kamuoyunda oluşan tereddütleri gidermek amacıyla konuya ilişkin açıklama yayımladı. Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda getirilen karantina uygulamalarının hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Daha önce Bilim Kurulumuzun görüşü doğrultusunda aşılı olmayan kişilerin temaslı olması durumunda karantina süresinin 10 güne düşürülmesi, ancak 14 gün süreyle semptom takibi yapılması kararı alınmıştır. Temaslı Takibi ve Salgın Yönetimi Rehberi bu şekilde güncellenmiştir. Buna göre; genel toplumda karantina süresinin 10 gün olması, okullarda (ilk, orta ve lise) ise 5'inci günde PCR negatif çıkması halinde karantinanın sonlandırılabileceği hükmü yer almıştır. 4 Ekim 2021 tarihinden itibaren sağlık veri tabanımızda bu şekilde işlem yapılmaktadır. Genel toplum ile ilk ve orta öğretim öğrencileri dışında farklı uygulamaya işaret eden ilave bir hüküm bulunmamaktadır."


Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1