İSTANBUL'DA KOVİD-19 AŞI ODALARI DÜŞÜNCESİNCE HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Sağlık Bakanlığınca dünkü kimse koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "Aşı Uygulama Odası" oluşturulması üzerine il afiyet müdürlüklerine gönderilen kır kapsamında, İstanbul genelindeki amme hastaneleri ve hususi hastanelerde aşı odaları hazırlandı.

İSTANBUL'DA KOVİD-19 AŞI ODALARI DÜŞÜNCESİNCE HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
İstanbul


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle alakadar aradığınız kâffesi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini fazla ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce "Hastanelerde Aşı Uygulama Odası Oluşturulması Hakkında" resmi yazı, 7 Ocak'ta 81 il keyif müdürlüğüne gönderildi.

Yazıda, Kovid-19 salgını sürecinde, kamu, hususi ve üniversitelere ilişik kâffesi hastaneler içinde aşı yapılması düşüncesince "Aşı Uygulama Odası" belirleneceği, bu odaların acele servisten uzakta olabileceği belirtildi. Yazıda, aşı uygulaması yapılacak vatandaşların hastanelere termin alarak geleceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cemaziyelevvel Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın peşi sıra meydana getirdiği konuşmada, Kovid-19 aşısının belirlenen sıralamaya layıkıyla perşembe yahut cuma namazı haset uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Bu kapsamda Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde de "Aşı Uygulama Odası" hazırlıkları tamamlandı.

Uygun şartlarda aşıların saklanıldığı hastanedeki aşı yürütüm odaları, aşı dolabı, buz akülerinin bulunduğu aşı nakil çantası, hastalarda aşıya müteallik istenmeyen bulaşık oluşması şeklinde dahil edebilmek düşüncesince ekipmanlar, oksijen, vakum, yalıtım setleri, marazlı başı birimi ve teskere ile tasarım edildi.

"Aşı yürütüm polikliniklerini şifahane içinde ayırdık"

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Acil Kliniği İdari Sorumlusu ve Ortopedi ve Nöroloji Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın emriyle hastanelerindeki aşı yürütüm hazırlıklarına baş döndürücü başlangıçta başladıklarını, bu kapsamda poliklinikleri belirlediklerini, hastanenin akla yatkın yerlerinde personel ve enfrastrüktür planlamasını yaptıklarını anlattı.

Doç. Dr. Kapçı, hastaneleri 1000 yataklı vagon vagon bulunduğu düşüncesince minimum 25 poliklinik açılması istendiğini fakat kendilerinin 50 polikliniği aşı düşüncesince hazırladıklarını, gerekseme olursa 50'nin üstünde de planlama yaptıklarını dile getirdi.

Hastanenin 6 cihannüma 3 anne bloktan oluştuğuna yer veren Kapçı, gelişigüzel blokun altında akla yatkın bölgelerde aşı poliklinik alanlarını oluşturduklarını belirterek, aşı yürütüm odalarının hazırlanmasında ilgi edilen noktalara müteallik şunları söyledi:

"Her şeyden evvela hastaların termin sistemiyle olsa güçlü yığılmadan, rastgele müşterek birikime defa açmadan ilkah periyodunun tamamlanması istendi. Biz de planlamamızı ona layıkıyla yaptık. Hastanenin gayrı keyif hizmetleri sürdürülürken aşı düşüncesince ayrılan yerlerin bu alanlara baş döndürücü değini etmemesine ilgi ettik. Mümkün basamak girişlerini de ayrı tutmaya çalıştık. Hastalar aşıdan sonra, sağlıksız zaman derece mümkün müşterek istenmeyen bulaşık zımnında gelişebilecek reaksiyonlarda gözümüzün uğrunda olsun diyerek bekleme alanları oluşturduk. Aşı yürütüm polikliniklerini şifahane içinde ayırabildiğimiz derece ayırdık. Bu hastalar son bakımından koyu tıbbi hizmetin sunulmuş bulunduğu gayrı polikliniklerle bire müşterek yerde değil. Mesela bu büküm düşüncesince söyleyecek olursak; çabucak aşı meydana getirilen hastalarımız düşüncesince müşterek toprak ayırdık. F Blok'ta elan açık müşterek havzamız var. Orada 48 poliklinikle misyon verebilecek müşterek düzlük ayırdık, elan da genişleyebilecek şekilde."

"(Aşı olma kriteri) SMS ile 2023'e ileti atarak yada e-Nabız uygulamasından öğrenebilirler"

Doç. Dr. Kapçı, en herşeyden ilk olarak keyif çalışanlarının, daha sonra 65 gözyaşı üstü hastaların aşılanacağından bahsederek, şöyleki bitmeme etti:

"Fakat aşı düşüncesince anlaşılan kriterler var. Öncelikle boyut bilgisinin belirlenmesi gerekiyor. Kişiler bu vaziyeti SMS ile 2023'e ileti atarak yada e-Nabız uygulamasından öğrenebilirler. Bu uygulamaya girdiklerinde aşı düşüncesince rüçhan olup olmadıkları bilgisi karşılarına çıkıyor. Eğer aşı olmaya uygunsa isim termin al butonuna yönlendiriliyor. Kişilerin eş hekimlerinden yada hastanelerinden termin alabilecek halde tasarım edildi uygulama. Randevu oluşturulduktan sonraları da hastanemize ulaştığında eşya birimlerimizden hastanın rüçhan vaziyeti konfirmasyon edilerek kayıtları açılıyor. Daha sonraları kişiyle eşleştirilmiş bulunan aşılar çizgi im üstünden - zira aşılar da aşı takibat sistemi üstünden takibat edilerek itici zincir takip edeni yapılarak geliyor- insana uygulanıyor."

Doç. Dr. Kapçı, aşının 2 düze şeklinde uygulanacağını hatırlatarak, hastanın geçmiş aşısının akla yatkın müşterek halde yapıldıktan sonraları ikinci düze aşısı düşüncesince randevularının oluşturulacağını anlatım etti.

Sağlık mensupları düşüncesince kurumun şahıs aşı poliklinikleri var ise geçmiş 5 çağ içinde aşılanmasının yapılıp bitmesinin planlandığını aktaran Kapçı, aşı polikliniği sıfır keyif kuruluşlarındaki çalışanlar içinse en benzeyen keyif kuruluşunda, proses başladıktan sonraları 10 çağ içinde aşı uygulamasının planlandığını söyledi.

"Her poliklinikte 1 zaman içinde 6 hastanın aşılanması planlanıyor"

Doç. Dr. Mücahit Kapçı, altyapılarının müheyya olduğunu, Sağlık Bakanlığının yazılımlarla da bu altyapıyı desteklediğini ve 1-2 çağ içinde yönerge geldiği takdirde aşılamaya başlayacaklarını dile getirdi.

Hastanelerinde günde birçok ferdin aşılanmasının planlandığına müteveccih Kapçı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Süreçlerin takibinde müşterek hastaya averaj 10 ahit kabilinden düşünüyoruz. Her ne derece takibat süresi ayrı yerde olsa da gelişigüzel müşterek poliklinikte 1 zaman içinde izdiham kaçınan halde 6 hastanın aşılanması planlanıyor. Mesela burada 50 polikliniğin enerjik çalıştığını düşünürseniz, 1 zaman içinde 300 hastanın aşılanabileceğini söyleyebilirim. Tabii, çağ içindeki randevuların doluluklarını bilemiyoruz. Çünkü 08.30'dan 24.00'e derece çalışma süresi içinde planlanıyor. Bu müddette halis muhlis randevuların kırcı bulunduğunu varsayarsak eğer 1 zaman içinde hastanemizde 300 isim aşılanabilecek."

Doç. Dr. Mücahit Kapçı, içtimai medyadaki aşı aleyhindeki duraksama yada söylemlerin kendisini baş döndürücü üzdüğünü dile getirerek, "Hastalığın gelişigüzel periyodunu gören bir tanesi adına söylüyorum; şu anda bilinmeyen, dünyanın toy karşılaşmış bulunduğu müşterek hastalıkla harp halindeyiz. Bu hastalığın bizlerde neler bıraktığını görüyoruz fakat gitgide sağlıklı kalanlarda neler bırakacağını öngöremiyoruz. Dolayısıyla şu anda elimizdeki en can alıcı tabanca aşı. Aşının bilinmezliklerinin hastalığın bilinmezliklerinin beraberinde baş döndürücü az bulunduğunu fikren herkesi aşıya çağırma ediyorum." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1