'KARACİĞER HEMANJİOMLARI HER 100 KİŞİDEN 5’İNDE GÖRÜLEBİLİR'

Prof. Dr. Onur Yaprak “Toplumda çok yaygın görülen karaciğer hemanjiomları her 100 kişiden 5'inde görülebilir. Kadınlarda risk erkeklere göre 3 kat daha fazla. Karaciğerin tümünü kaplayan hemanjiomlar için organ nakli ameliyatı yapılabilir” dedi.

'KARACİĞER HEMANJİOMLARI HER 100 KİŞİDEN 5’İNDE GÖRÜLEBİLİR'

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Bölümü'nden Prof. Dr. Onur Yaprak, toplumda sık karşılaşılan hemanjiomlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaprak, her 100 kişiden 5'inin karaciğerinde hemanjiom saptanabildiğine dikkati çekerek, “Birçoğumuzun ultrasonografi raporlarında rastladığımız karaciğerdeki hemanjiomlar karaciğerin en sık görülen iyi huylu tümörleridir. Kabaca kılcal damarların yumak şeklinde kümeleşmesi ile oluşturdukları kitleler olarak tarif edilebilir'' dedi.

Söz konusu kitlenin tek sayıda ya da çok sayıda olabildiğini belirten Prof. Dr. Yaprak, Çapı “1 santimetreden 20 ila 30 santimetreye kadar değişebilir ama genellikle ortalama çapları 5 santimetrenin altındadır. Hemanjiomlar, koyu kırmızı-mavi renkte iyi sınırlandırılmış düz lezyonlar olarak görülür ve genellikle ince bir kapsülle çevrilidir. Toplumda o kadar yaygın ki ortalama görülme sıklığı yüzde 0.4 ila 20 arasında yani ortalama yüzde 5'dir'' açıklamasında bulundu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul