KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR? KEKİK ÇAYI NEYE İYİ GELİR, NASIL YAPILIR?

Kekik, genellikle çeşitli mevsimlik çorba ve soslarda bulunan bir bitkidir. Aynı zamanda pirinç yemeklerine, sebzelere, patatese ve hatta taze ekmeğe popüler bir katkı sağlar. Yapılan çalışmalara göre, kekik çayının faydaları nedir, kekik çayı neye iyi gelir? Aşağıda, kekik ç

KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR? KEKİK ÇAYI NEYE İYİ GELİR, NASIL YAPILIR?

Kekiği muhtemelen tavuk veya et pirzolası ve diğer tuzlu yemekler için kullanıyorsunuz, ancak kekik baharat olarak kullanılmanın yanı sıra, birçok hastalığa iyi gelen çay yapımı için de kullanılabiliyor. Kekik, Asya ve Avrupa'da yetişen bir çalıdır. Kendine özgü aroması olan minik yeşilimsi gri yapraklara sahiptir. Bu yapraklar kekik çayı yapmak için kullandığımız şeylerdir. Kullanımı yaygın olduğu için de kekik çayının faydaları ve iyi geldiği rahatsızlıklar araştırılıyor. Peki, kekik çayı faydaları nelerdir, hangi hastalığa iyi gelir?

KEKİĞİN FAYDALARI

Kekik binlerce yıldır kullanılmaktadır. Eski Romalılar ve Yunanlılar bunu kutsal tapınaklarında ve yiyecekleri tatlandırmak için kullandılar. Romalı askerlerin cesaret için savaşmadan önce kurutulmuş bitkinin kokusunu soludukları söylendi.

Bugün, genellikle yiyecekleri tatlandırmak için bir bitki olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok sağlık yararı olduğu söylenen kolay bir çay tarifi yapar.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1