KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLİR? KETEN TOHUMU DİREKT YENİR Mİ, NASIL KULLANILMALI?

Keten tohumu geçmiş zamanlardan bu yana kişiler tarafından kullanılır ve mide hastalıklarına iyi gelir. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını da sağlayan keten tohumu modern tıbbı da vazgeçilmezleri arasında yer alır. Keten tohumunun içeriğindeki yüksek protein oranın

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLİR? KETEN TOHUMU DİREKT YENİR Mİ, NASIL KULLANILMALI?

Kanserden mide hastalıklarına, bağırsak problemlerinden kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan keten tohumu kişilerin eski zamanlardan bu yana kullandığı alternatif tıp modellerinden biridir. Hem tohum hem de öğütülmüş olarak kullanılabilen keten tohumu sindirim sorunu olan kişiler için de sıklıkla önerilir. Ancak keten tohumu tüketiminde faydanın yanı sıra zararları da bulunabilir. Bu yüzden keten tohumunun tüketiminde kişiler dikkatli olmalıdır. İşte keten tohumunun nasıl tüketildiği hakkında bilinmesi gerekenler.

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Keten tohumunun tüketimi farklı şekillerde yapılabilir. Tohum, toz, yağ, tablet ve un versiyonları bulunan keten tohumu besin takviyesi olarak kişiler tarafından tüketilebilir. Un ve tozu ile hamur işi ürünleri gönül rahatlığı ile yapılabilir. Bunun yanı sıra salatalarda da keten tohumu öğütülerek ya da havanda ezilerek tüketilebilir. Keten tohumu salatalarda ve çorbalarda da kullanılabilir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2021, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1