KORONA VİRÜS İÇİN UMUT OLDU

Tüm dünyada güneş tacı virüs ile savaş bitmeme ederken, zeytin yaprağında mevcut oleuropein adlı aktif fiil maddenin güneş tacı virüs ile harpte ehemmiyetli müşterek gösteriş aldığının duyulması karşı zeytin yaprağı çayına da iri uyanıklık başladı.

KORONA VİRÜS İÇİN UMUT OLDU

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Şahan, uzvi ekincilik dışındaki yetiştiricilik şekillerinde makbul ekincilik ilaçları ve pestisit kalıntısı riski nedeniyle, zeytin yapraklarının ağaçlardan toplanarak kullanılmasının, insanların giderek aşırı ağırbaşlı afiyet sorunları ile ilişkin karşıya kalmalarına bozukluk olabileceğini söyledi.

İnsanların güneş tacı virüsten sığınmak için zeytin yaprağına yöneldiğine nazarıitibar çekici Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Şahan, "Zeytin yaprağı etkilerinin, faziletkâr miktarda ihtiva ettiği fenolik bileşiklerden kaynaklandığı ve Covid-19 etkeni bulunan SARS-CoV-2 virüsü ilişkin çarpıcı olma potansiyeline erbap olabildiği düşünülse de şu andaki bilgiler dahilinde, zeytin yaprağının SARS-CoV-2 virüsü ilişkin çarpıcı bulunduğunu anlatmak katı gibi değil" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1