KORONAVİRÜSE SAKIZ ÇÖZÜMÜ: YÜZDE 95 ORANINDA ETKİLİ OLUYOR

Koronavirüsün hücrelere girişinin engellemek isteyen bilim insanları çareyi deneysel sakızda buldu. Araştırmalar yeni yöntemin yüzde 95 oranında etkili olduğunu söylüyor.

KORONAVİRÜSE SAKIZ ÇÖZÜMÜ: YÜZDE 95 ORANINDA ETKİLİ OLUYOR

Dünya genelinde 5.2 milyondan fazla ölüm ve 262 milyonun üzerinde vakaya yol açan koronavirüs salgınıyla mücadelede aşı ve hap çalışmalarının ardından bu kez farklı bir yönteme başvuruldu. Kanıtlar, koronavirüsle enfekte olan kişilerin tükürüklerinde yüksek düzeyde virüs olduğunu gösteriyor.

Türk bilim insanı geliştirdi! Cep telefonundan Kovid-19 riskini hesaplıyorTürk bilim insanı geliştirdi! Cep telefonundan Kovid-19 riskini hesaplıyor

KORONAVİRÜSE SAKIZ ÇÖZÜMÜ: YÜZDE 95 ETKİLİ OLUYOR

ABD'deki araştırmacılar, özel olarak tasarlanmış bir sakızın ağızdaki virüs miktarını azaltıp azaltamayacağını ve dolayısıyla yayılmasını potansiyel olarak önleyip önleyemeyeceğini mercek altına aldı. Sonuçları Molecular Therapy dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, deneysel sakız, koronavirüse yol açan virüs olan SARS-CoV-2'nin yayılmasını azaltabilir. 5 miligram sakızın hücrelere viral girişi önemli ölçüde düşürdüğü, 50 miligram sakızın ise bu girişi yüzde 95 düzeyinde gerilettiğine dikkat çekildi.

Zerdeçalın sayısız faydası var! Tavuk suyu çorbasına katarsanız...Zerdeçalın sayısız faydası var! Tavuk suyu çorbasına katarsanız...

HÜCRELERİN ENFEKTE EDİLMESİNİ ÖNLÜYOR

Science Alert internet sitesinin haberine göre, koronavirüs, insan vücudundaki bazı hücrelerin yüzeylerinde yer alan ACE2 proteinlerine tutunarak hücrelere giriş yapıyor. Söz konusu çalışma, ACE2 sakızı sayesinde SARS-CoV-2 başak proteininin hücreleri enfekte etme yeteneğini ciddi şekilde engellediğini gösteriyor.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1