KOVİD-19 AĞIZDA MUHTELİF YARALARA SEBEP OLUYOR

Eskişehir ve Ankara'da vazifeli Kulak Burun Boğaz uzmanlarından oluşan 3 şahsiyet ekibin icra ettiği araştırmada, acemi yüz koronavirüse sefer açan viral enfeksiyonun, dil, yanak ve damakta yaralar oluşturduğu belirlendi.

KOVİD-19 AĞIZDA MUHTELİF YARALARA SEBEP OLUYOR
Eskişehir

Kovid-19'un ağız ve içki alma organı eliyle bulaşmasından yola çıkan Eskişehir kent Hastanesinden Doç. Dr. Vural Fidan, Yunus Emre Devlet Hastanesinden Dr. Handan Koyuncu ile Ankara'daki müşterek hususi hastanede vazifeli Uzm. Dr. Yaşar Okan Akın kabilinden düzentileme başlatıldı.

"Kovid-19 Pozitif Hastalarda Ağız Lezyonu" ünlü çalışma, gözyaşı averajı 49 bulunan 49'u erkek, 25'i eş 74 koronavirüs hastası üstünde yürütüldü.

Bu kişilerden 23'ünün dillerinde, 20'sinin yanaklarında, 11'inin diş etlerinde, 4'ünün ise damaklarında "aft, eritem ve liken" kadar yaralara rastlandı. Diğer 16 hastada ise ağız lezyonu görülmedi.

Araştırmanın sonuçları, arsıulusal A sınıfı hakemli Amerikan "Otolarengoloji (American Journal of Otolaryngology)" dergisinde yayımlandı.

"Hastalığın ağızda müşterek iz bırakabileceğinden yola çıktık"

Çalışmanın yürütücüsü Doç. Dr. Vural Fidan, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Kovid-19 virüsünün ağız ve içki alma organı alanından vücuda girdiğini anımsatarak, branşları gereği kulak, içki alma organı ve geçit alanına yoğunlaştıkları müşterek düzentileme başlattıklarını söyledi.

Kovid-19'un hem hamal bununla beraber enfekte grupta er devirde tanınması ve buna müteveccih tedaviye başlanmasının önemine yer veren Fidan, şu şekilde bitmeme etti:

"Kovid-19 viral müşterek hastalık. Viral rahatsızlıkların birçoğunda bulunduğu kadar bu hastalığın da antre bölgesi bulunan ağızda müşterek iz bırakabileceğinden yola çıktık. Kan ve sürüntü değerlerinde kesinlikle Kovid-19 artı tanısı konulmuş bulunan 70'den aşkın hastayı değerlendirdiğimiz bu çalışmada, bahis konusu insanların yarısından fazlasında ağız sahasında lezyonların bulunduğunu görüntüledik. Hastaların ağız sahasında 'aft' ve 'liken' dediğimiz değişik bulgular vardı. Bunların sonucunda hastaların asemptomatik kısaca değişik rastgele müşterek bulgusu olmaksızın da bu hastalıkla ilintisi olabileceğini gösterdik."

Fidan, esbak değişik yayınlarda hastaların hoppadak içki yada zevk almama kadar problemlerinin kararı Kovid-19 artı tanısı konulduğunu gördüklerini dile getirerek, Kovid-19 ile ait bilgilerinin hâlâ toy bulunduğunu aktardı.

Ağız lezyonlarına bağlı de Kovid-19 hastalığından şüphelenilmesi müstelzim olaylar bulunduğunu vurgulayan Fidan, şunları kaydetti:

"Kovid-19 artı tanısı konulmasına hastalık bulunan yaraların, ağız süresince başta yanak, damak ve anahtar sahasında elan aşkın bulunduğunu gördük. Çalışmamızdaki Kovid-19 hastalarının yüzdelik 78'inde ağızcıl lezyona rastlandığını belirleme ettik. Beyazımsı, azda olsa kenarlarında kırmızımtırak röfleler gerçekleştiren yaralar biçiminde gözlemledik. Bu yaraları gitmek Kovid-19 teşhisini yüzdelik 100 koydurmuyor lakin şüphelenmemiz gerekiyor. Bu yaraların, Kulak Burun Boğaz Kliniği hekimleri kabilinden değerlendirilerek akla yatkın tanıdık şahıslarda Kovid-19 testlerinin yapılması ve başkaca tanıya gidilmesi gerekiyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1