KOVİD-19 AŞILARINI DÜNYA GENELİNE ULAŞTIRACAK HUSUSİ DÜŞÜNÜLMÜŞ VESAİT BASINA TANITILDI

Çin'den Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşısının 3 milyon dozluk önceki partisi, analizler müspet sonuçlanırsa Sağlık Bakanlığına ilişik hususi mutasavver iklimlendirme spesifik araçlarla illere dağıtılacak.

KOVİD-19 AŞILARINI DÜNYA GENELİNE ULAŞTIRACAK HUSUSİ DÜŞÜNÜLMÜŞ VESAİT BASINA TANITILDI
Ankara

Sinovac şirketi çeşidinden imal edilen CoronaVac aşılarının illere dağıtımını meydana getirecek Sağlık Bakanlığına ilgili iklimlendirme spesifik firigofirik araçlar, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'nda müheyya bekletiliyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığından Dr. Tarkan Mustafa Yamanoğlu, gazetecilere icra ettiği açıklamada, aşıların sakıncasız biçimde depolanması ve dağıtımı düşüncesince muktezi hepsi tedbirleri aldıklarını belirtti.

Aşıların illere dağıtımının kesinlikle yapılacağına bağlı bilgelik verici Yamanoğlu, "Araçlarımızın sıcaklığı, eksiklik 20 ile zait 20 adım ortada ayarlanabilir. Sıcaklık hem engin bununla beraber mukayyet biçimde daim izlenebiliyor. Araçlar, aşıların dağıtımını yaparken yanında tane yanında ile gitmiyor. Güzergah ve rota planlaması yapılıyor. Bu durum, aşının hacmine ve gidilecek yere gereğince değişmekle beraberce genel anlamda rotalarımız var. Bu rotalarla Ankara'dan çıkan anahtar Türkiye'nin en ücra köşesindeki ile genişliğinde ulaşıyor." sanarak konuştu.

Yamanoğlu, aşıların illere ulaştırılmasının peşi sıra antipatik iklim depolarında dulda dibine alınacağını ve şimdi önemsiz araçlarla şehirlerin hepsi noktalarına dağıtılacağını anlattı.

Alınması planlanan mRNA aşısının şimdi düşüt sıcaklıklarda korunum edilmesi şartının hatırlatılması üstünde Yamanoğlu, "Çok düşüt sıcaklıklarda göç esnasında aslında otomobilin soğutmasından fazla ambalaj yapısı önemli. Genelde eksiklik 20'nin altında taşımalarda döşenmemiş buz kullanılıyor. Kuru buz, paketlerin içerisine konuyor ve haricen hararet takip edeni yapılarak nakil gerçekleştiriliyor. Zaten bu, şu an nice materyal düşüncesince yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Yamanoğlu, geri hizmet ve taşımacılıkta asliye kuralın riskleri dobra kumanda etmek olduğuna dikkati çekerek, şöyleki bitmeme etti:

"Bu mevzuda tecrübemiz enikonu fazla. Araç arızası olduğunda yapacaklarımız, iklimleme cihazı arızası olduğundaki hile sürecimiz bellidir. Hatta personelin pestil olması ve yola bitmeme edememesi kabil vaziyetleri da fikren değişik senaryolar düşüncesince hazırlığımız halihazırda bulunuyor. İllerde elhak aldığı kadar aracımız var. Yedek araçlarımız da var. Büyük anahtar gerekiyorsa en DOĞRU noktadan onu çıkarabiliriz yahut illerdeki önemsiz araçları 2 zaman kabil çelimsiz müddette vasıtaya ulaştırıp aşılar bozulmadan aktarımı yapabiliriz."

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Merkez Aşı ve İlaç Depo Sorumlusu Mustafa Topcu da vilayetler düşüncesince belirlenen sayılara gereğince aşıların dağıtılacağını tabir ederek, "Aşılar, illere sunulan sayılara göre, 10'un üstündeki iklimlendirmeli vasıta ile hepsi Türkiye'ye ayrımsız anda atıf edilecek, en çelimsiz müddette 81 ilin deposuna tasdik edilecek." bilgisini paylaştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1