KOVİD-19 AŞILARININ TÜRKİYE'DEKİ TEVZİ PERİYODUNUN TEFERRUATLARI NETLEŞTİ

Yeni kimse koronavirüs (Kovid-19) aşılarının 81 ile dağıtımı, iklimlendirme niteliğine sahip, eksiklik 20 ila fazlalık 20 derecede ayarlanabilir sıcaklıkta, 60-90 metreküp hacminde frigorifik araçlarla yapılacak.

KOVİD-19 AŞILARININ TÜRKİYE'DEKİ TEVZİ PERİYODUNUN TEFERRUATLARI NETLEŞTİ
Ankara


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle alakalı aradığınız topu topu cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini artıran ortamlarRAKAMLARLA: Ülke yurt koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Çinli Sinovac firmasınca imal edilen ve 30 Aralık'ta Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşılarının 3 milyon dozluk evvel partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'nda korunum ediliyor.

Aşılardan herhangi tahsil edilen numunelerin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarındaki analizleri sürüyor. Testlerin müspet sonuçlanmasının peşi sıra aşılar "Acil Kullanım Onayı" verilerek Sağlık Bakanlığına ilişik hususi araçlarla illere dağıtılacak.

Bakanlığının Ankara'daki biçim depolarında, iklimlendirmeli, nakıs 20 ila pozitif 20 derecede ayarlanabilir sıcaklıkta, aşılama ve çıkar yol taşımaya akla yatkın 60-90 metreküp hacminde 10'dan aşkın frigorifik araç bulunuyor.

Çevre dostu frijider doğal kavara yağı lambası yağı makbul ve bağan nağme emisyonuna cemaat araçlar, rehberlere akla yatkın temizleniyor ve dezenfekte ediliyor.

Kovid-19 salgını sürecinde kullanıldı

Araçlar, Kovid-19 salgını süresince itici zincire yayımcı imtihan malzemeleri, çıkar yol ve numunelerin taşınması esnasında da kullanıldı.

Tamamı deli dolu takibat edilebilen vasıtaların sıcaklığı, pozisyonu ve içerisindeki mamüllerin topu topu ayrıntıları aktarım esnasında izlenebiliyor. Çoğu araçta fon müdahale nice değişken pırtı dibine alınabiliyor.

Canlı strateji dışında nitelik standartları gereği gelişigüzel araç, coşkunluk kayıtlarının görülebildiği sistemi de barındırıyor.

Araçlar aşıları, belirlenen güzergah ve rota planlaması dahilinde dağıtacak. Ankara'dan yola çıkma aşılama üleştirme araçları, bu güzergahı takibat ederek aşıları Türkiye'nin en ücra köşesindeki ile denli ulaştıracak.

İllerdeki göç araçlarının özellikleri

Aşılar, illere ulaştırılmasının peşi sıra itici iklim depolarında dulda dibine alınacak ve semt gereksinimlerine akla yatkın 1, 5, 8 ve 13 metreküp hacimlerinde frigorifik araçlarla kentin topu topu noktalarına dağıtılacak.

İl içi dağıtımlarda, bulunan 223 vasıtaya ek adına Bakanlığa ilişik aşılama arttırma aktarım kamyonları da kullanılabilecek.

Türkiye itici zincir altyapısıyla dikkati çekiyor

Türkiye'de müşterek aşının etkinliğini üretiminden insana uygulanana denli koruyucu ve gereksinimi olanlara ehliyetli oranda çalışan aşının ulaşmasını sağlayıcı çelimli itici zincir altyapısı bulunuyor.

Aşı gizlenen topu topu depolarda redif sistemler, jeneratörler anbean çalışabilir vaziyette tutuluyor. Her deponun sıcaklığı çabucak aşkın yöntemle takibat ediliyor.

Kademeli olarak, 2014 Ekim ayından itibaren devreye sokulan Aşı Takip Sistemi (ATS) kapsamında karekod bilgisiyle gelişigüzel düze aşı, anne depodan uygulanıncaya denli takibat ediliyor, geçerli ve uygulayıcı insan detayları eşleştiriliyor.

Karekod okutularak aşının miadı arama ediliyor, hızlı durdurulması olup olmadığına bakılıyor ve itici zincire uygunluğu teslim ediliyor.

Sistem sebebiyle gelişigüzel müşterek düze aşıya etiket verilmesi ve depodan kullanıcıya kadarki sürecin takibat edilmesi, gerçek olmayan aşının dolaşıma girmesi de engelleniyor.

Bu sistem, dünyada aşıların güvenliği ve yönetimi dair geliştirilen evvel ve hala biricik bütünleşik manzume adına öne çıkıyor. Tamamen evcil imkanlarla geliştirilen sistemin düşüncesi sahiplik hakları Sağlık Bakanlığında bulunuyor.

Aşı nakillerinin tamamına, genelgelere akla yatkın görgü bilimi bilimi meydan deneyimli esenlik memurları zevcelik ediyor.

Aşıların nakli esnasında yaşanabilecek araç, iklimleme cihazı arızası ve ya personelin esenlik özelliğine bağlı menfi gestalt şeklinde sevkiyatın kesintiye uğramamasına müteveccih senaryolar da hazırlandı. Böylece aşıların en endamsız müddette itici zincir bozulmadan nakli sağlanacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1