KOVİD-19 HASTASI AZERBAYCANLI ÇİFT, TÜRKİYE'DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

İzmir'de canlı oğullarını görüşme düşüncesince Türkiye'ye mevrut Azerbaycanlı buğulanmış çift, yakalandıkları Kovid-19'dan doktorların uyguladığı tedaviler sebebiyle kurtuldu.

KOVİD-19 HASTASI AZERBAYCANLI ÇİFT, TÜRKİYE'DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İzmir

İzmir'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduktan sonraları geçerli tedaviyle iyileşen Azerbaycanlı çift, sağlıklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de canlı 67 yaşındaki Fahreddin Musayev ile 64 yaşındaki benzeri Sona Musayev, son teşrin ayının başlangıcında İzmir'de canlı oğlanları İsmail Musayev'i ziyarete geldi. Bir müddet sonraları İsmail Musayev'e, rahatsızlığı zımnında başvurduğu İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mustafa Kemal Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kovid-19 tanısı konuldu.

Musayev, rahatsızlığı ana ve babasına bulaştırmamak düşüncesince müşterek arkadaşının evinde karantinaya girdi.

Bir hafta sonraları Musayev çifti de efdal biberli ve hararetli mafsal ağrısı şikayetleri ile ayrımsız hastaneye başvurdu.

Kovid-19 testleri artı çıkan çift, oğullarının evinde karantinaya alındı.

Fahreddin Musayev, teneffüs güçlüğü ve hararetli dert şikayeti zımnında İKÇÜ Mustafa Kemal Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde otama dibine alındı.

Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından çeşidinden otama edilen Musayev'e dayanaklık kılmak tedavileri uygulandı.

Yapılan tedavilerin peşi sıra afiyet vaziyeti düzelen Musayev, Kovid-19 testinin de menfi çıkmasının peşi sıra taburcu edildi.

Sertoğullarından, çifti oğullarının Karabağlar'daki evinde görüşme ederek maneviyat verdi.

"Rahat dem kabul kılmak aşırı güzelmiş"

Fahreddin Musayev, AA muhabirine, ülkesinde Kovid-19 rahatsızlığı zımnında nice tanıdığının yaşamını kaybettiğini, oğluna da Türkiye'de ayrımsız maraz tanısı konduğunda aşırı üzüldüğünü söyledi.

Yaşlarının doğacak bulunduğu düşüncesince aşırı korktuğunu özetleyen Musayev, "Eşim bana mucibince bu rahatsızlığı henüz şen müşterek halde atlattı. Eşim iyileşti, benim hastalığım henüz da arttı. Nefes alamamaya başladım. Hemen beni hastaneye götürdüler. Sağlık personelleri benimle zat babaları kabil ilgilendi. Rahat dem kabul kılmak aşırı güzelmiş. Yaptıkları rastgele bilinçlilik düşüncesince Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a telefonla ulaşıp teşekkürname kılmak istiyorum. O dört başı mamur Müslüman dünyasının lideridir." dedi.

Musayev, Kovid-19 salgınının başladığı evvel günden beri Türkiye'nin Azerbaycan'ın da süresince bulunduğu nice ülkeye tıbbi materyal desteğinde bulunduğunu aktardı.

Sona Musayev ise bu süreçte eşini kaybetmekten aşırı korktuğunu anlattı.

Zor müşterek süreci geride bıraktıklarını dile getiren Musayev, "Hayatım süresince hakeza müşterek maraz görmedim. Bir boşluk öleceğimi düşündüm. Bir hafta müşterek bilinçlilik yiyip içemedim. Bacaklarım tutmuyor. Türk doktorlarının tedavisi yardımıyla sağlığıma kavuştum. Eşim de bundan hakeza iyileşti. Zaten hastalığın aslında beri Türkiye'nin Kovid-19 ile icra ettiği kalburüstü mücadeleyi biliyorduk. Türkiye'de buna henüz dobra tanık olduk." biçiminde konuştu.

İsmail Musayev da ana ve babası sağlığına kavuştuğu düşüncesince aşırı bahtiyar olduğunu, doktorların hem kendisini bununla beraber familya fertlerini ıslah yapmak düşüncesince aşırı uğraş verdiğini kaydetti.

İKÇÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından ise Musayev çiftinin afiyet vaziyetini yakından izlem ettiklerini söyledi.

Fahreddin Musayev'in derinliğine müddet artı bulunduğunu tamlayan Sertoğullarından, "Kovid-19 hastalığını rastgele tesis ayrımlı geçiriyor. Hastamızın 20. gününde ihtisas hızı yükseldi. Hemen hastaneye aldık ve müvellidülhumuza tedavisi özellikle iktisap kılmak neredeyse dayanaklık kılmak tedavisi uyguladık. Kovid-19 nâkil hastalarımız 10. günde izolasyonları bitse de çıkarlarını izlem etmeli, baştan ateşleri yükseldiğinde ve teneffüs güçlüğü olduğunda hastaneye başvurmaları lazım." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1