LİMONUN FAYDALARI NELERDİR? LİMON YEMEK ZARARLI MI?

Günlük hayatımızın içerisinde tükettiğimiz besinler arasında yer alan limon, C vitamini deposu olarak vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Koruma görevinin yanı sıra cildi güzelleştirme, sıkılaştırma özelliği ile de kadınların en çok tercih ettiği ürünler arasında

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR? LİMON YEMEK ZARARLI MI?

Halk dilinde suluzırtlak, cıcık ve zıvrak olarak da bilinen limon, Kuzeydoğu Hindistan, Güney Asya' ya özgü çiçekli bitki Rutaceae ailesinden küçük yaprak dökmeyen bir ağaç türünün meyvesidir. Dünya çapında popüler olan limon, mutfakta ev hanımlarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Tadının ekşi olması salatalara, yemeklere ve tatlılara ekstra lezzet vermektedir. Limon besin türü haricinde insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır.

LİMON NE İŞE YARAR?

Limon Hindistan, Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Kaliforniya, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde oldukça çok yetiştirilmektedir. Limonun içerisinde yaklaşık % 5 ila % 6 sitrik asit olup pH'ı ise 2.2 dir. Bu yüzden tadı ekşidir. Limon öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu ise aşçılık ve fırıncılık alanlarda kullanılabilir. Genel olarak kullanım alanlarını sıralamak gerekirse; besin, alternatif tıp, süs bitkisi, kimyasal yapı olarak sıralayabiliriz.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1