MS HASTALIĞI KADINLARDA 3 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Nöroloji Uzmanı Dr. Arzu Aldemir, Multipl Skleroz (MS) hastalığı erkeklere göre kadınlarda 3 kat daha fazla görüldüğünü ifade ederken, hastalıkla ilgili bilgi verdi. Nöroloji Uzmanı Dr. Arzu Aldemir, MS hastalığın kadınlarda, erkeklere oranla üç kat daha fazla görüldüğünü

MS HASTALIĞI KADINLARDA 3 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Nöroloji Uzmanı Dr. Arzu Aldemir, MS hastalığın kadınlarda, erkeklere oranla üç kat daha fazla görüldüğünü söyledi. Hastalık hakkında ayrıntılı bilgi veren Dr. Arzu Aldemir, "Bağışıklık sistemi vücudu korurken kendi hücrelerini tanıyor. Ancak bilinmeyen bazı nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi kendi hücrelerine karşı saldırılar düzenliyor. Sinir iletimini sağlayan beyin ve omurilikteki hücrelere karşı düzenlenen saldırılar ise Multipl Skleroz hastalığına yol açıyor" dedi.

"HASAR NEDENİYLE NÖROLOJİK BULGULAR ORTAYA ÇIKAR"

Nöroloji Uzmanı Dr. Arzu Aldemir, bağışıklık sisteminin kendine saldırması sonucu, beyin ve omurilikteki sinirleri saran miyelin kılıfında hasar oluştuğunu söyledi. Dokularda sertleşmeye neden olan bu hasarın sinirlerin mesajlarının iletim hızını yavaşlattığını ifade eden Dr. Aldemir, MS belirtileri hakkında şu bilgileri verdi:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1