PANDEMİ KEMOTERAPİYE ENGEL DEĞİL

Pandemi kanser tedavilerinin başlamasına ve devamına engel değildir. Pandeminin ne kadar süreceği öngörülemediği için onkolojik tedavi ertelenmemelidir. Hematolojik hastalığı olanların bağışıklık sistemi güçlü değil. Önlemler onlar için daha önemli Tüm dünyayı etkisi al

PANDEMİ KEMOTERAPİYE ENGEL DEĞİL
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ne zaman son bulacağı merak konusu olan COVID-19 salgını hepimizin hayatında en çok yer eden konuların başında geliyor. Liv Hospital Ulus Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Hilmi Doğu, lösemi, lenfoma, multiple myelom gibi hematalojik hastalığı olanların pandemi döneminde dikkat etmesi gerekenleri anlattı...

TAKİPLERDE DEĞİŞİKLİK OLDU
Tüm dünyada ve ülkemizde Covid-19 salgınının çok yoğun yaşandığı zaman dilimlerinde bu hasta gruplarının tedavi önerilerinde ve takiplerinde bazı değişikliklere gidildi. Özellikle uygun hastalarda hastane başvurusunu azaltacak, bağışıklık sistemini daha az baskılayacak tedavi yöntemleri uygulandı. Sağlık Bakanlığı'nın aldığı kararlar doğrultusunda bazı hastalarla uzaktan iletişime geçilerek ilaçlarını direkt eczaneden alabildi. Ama akut lösemiler, dirençli hastalığı olanlar, kemik iliği nakli olması gereken hastalar kemoterapi süreçlerine devam etmek zorunda. Salgına rağmen bir grup hastanın hastanede yatarak tedavi olması gerekiyor.

ÖZEN ALANLAR OLMALI
Akut lösemi, dirençli hastalığı olanlar, kemik iliği nakli olması gereken hastalar gibi kemoterapi süreçlerine devam edenler için hastanelerimizde özellikle olası Covid-19 temasını en aza indirecek tamamen ayrı alanlarda klinik ortamları olmalı.
Ülkemiz verilerinden elde edilen Covid-19 gelişmiş hematolojik kanserli hastaların sonuçları uluslararası bir dergide yayınlandı. Covid- 19 gelişmiş hematolojik hastalığı olan 740 hasta, kanseri olmayan Covid-19 gelişmiş hastalar ile karşılaştırıldığında; ciddi hastalık oranı, hastanede yatış ve yoğun bakım ihtiyacı, solunum desteği ihtiyacı ve vaka ölüm oranları hematoloji hastalarında kanser olmayan hastalara göre daha yüksek bulundu.

TAKİPTEN ÇIKMAMALARI GEREK
Bu bilgiler hematoloji hastalarının bu salgın sürecinde risk altında olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Bu hastalar için sağlık çalışanları ve kuruluşları olarak özel alanlar yaratılmalı.
Kemoterapi alanların takipten çıkmamaları gerekir. Panik nedeniyle oluşabilecek ihmaller geri dönüşümsüz zararlar verebilir. Pandemi hiçbir kanser tedavisinin başlamasına ve devamına engel değildir. Pandeminin ne kadar süreceği öngörülemediği için hiçbir onkolojik tedavi ertelenmemelidir.

HASTA YAKINLARINA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
HEMATOLOJIK kanser tedavisi gören ve yakın zamanda tedavisi bitenlerin bağışıklık sistemi düşük olduğu için enfeksiyona daha duyarlıdır. Bu nedenle bulaş riski çok daha yüksek olur. Hastaların yakınları virüsten korunma yöntemlerine özen göstermez ve uymazsa, kendisinde hiçbir şikayete neden olmayabilir ancak tedavi gören yakınına bulaştırması sonucunda hastayı kayba kadar gidebilen ciddi süreçler ile karşılaşılabilir. Hem hastalar, hem de aileleri kişisel korunma önlemlerine çok dikkat etmelidir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 07:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul