PANDEMİ NEDENİYLE BU SENE EVLERDE YÜRÜNECEK

Her yıl Eylül ayında Cerebral Palsy’li çocukların fiziksel engellerine dikkat çekmeyi amaçlayıp bu çocuklar için bağış toplanan proje Steptember’a katılım bu sene evlerden olacak. Her katılımcı evinde, ofisinde veya öğle molasında yapacağı yürüyüşler ile günlük 10 bi

PANDEMİ NEDENİYLE BU SENE EVLERDE YÜRÜNECEK
Cerebral Palsy Türkiye-Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Cerebral Palsy'li (CP) çocuklar adına farkındalık yaratmayı amaçlayan 'Steptember' projesiyle Eylül ayı boyunca herkesi günde 10 bin adım atmaya ve CP'li çocuklar için bağış yapmaya davet ediyor. Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin, proje hakkında GÜNAYDIN'a bilgi verdi.

POZİTİF ETKİ YARATMAK İÇİN
2011 yılında Avustralya'nın öncülüğünde başlatılan, Eylül (September) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türemiş Steptember, her yıl Eylül ayı boyunca farklı ülkelerde eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. Cerebral Palsy, duruşu ve hareket kabiliyetini etkileyen, bebeklik ve çocukluk döneminde en sık görülen fiziksel engellik türüdür. Ülkemizde her yıl 6 binden fazla çocuk Cerebral Palsy tanısı almaktadır. Steptember ise, hem katılımcıların, hem de Cerebral Palsy'li çocukların hayatında pozitif etki yaratmak için oluşturulmuş sosyal sorumluluk projesidir.
Bu proje ile Cerebral Palsy farkındalığı yaratılırken, aynı zamanda aileleri maddi yetersizlik yaşayan Cerebral Palsy'li çocuklar için sosyal çevreden bağış toplanarak, onların ihtiyacı olan özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ücretsiz ulaşmaları amaçlanıyor.
2019 yılında 1.319.377 TL tutarındaki bağış, Cerebral Palsy'li çocuklara eğitim-öğretim, psikolojik ve sosyal destek, erken müdahale danışmanlığı, fizyoterapi, hidroterapi, özel eğitim için kullanıldı.

ORTAK İYİLİK HEDEFİ
Vakıf, 2014 yılından beri Türkiye ayağını sahiplendiği Steptember ile global bir kampanya sürdürürken, katılımcıya fayda olarak geri dönecek bir eylem sunuyor. Bu anlamda sadece geçtiğimiz yıl katılımcılar 453 milyondan fazla adım attılar.
İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde aramıza mesafeler girse de Steptember'da ortak bir hedefte birleşmek mümkün olacak. Her katılımcı evinde, ofisinde veya öğle molasında; bireysel olarak yapacağı yürüyüşler veya spor aktiviteleri ile günlük 10 bin adım hedefini gerçekleştirebilecek. Günün sonunda her takım üyesinin attığı adımlar ve topladığı bağışlar Steptember uygulamasında Cerebral Palsy'li çocuklar için bir araya gelecek. Böylece hem sosyal mesafeyi koruyarak sağlıklı bir yaşam için hareket etmek, hem de aramızdaki mesafelere rağmen ortak iyilik hedefimizde buluşabilmek mümkün olacak.

NASIL KATILACAKSINIZ?
www.steptember.org.tr üzerinden kayıt olarak proje kapsamında takımlarını oluşturan gönüllüler, Eylül ayı boyunca her gün attıkları adımları web sitesine ya da Steptember mobil uygulamasına girecekler. Bu sene Steptember boyunca katılımcıların yanında Hareket Elçileri olacak. Cerebral Palsy'li çocuklarımız, günlük 10 bin adım hedefinize ulaşabilmeniz için sizlere eşlik edecek. Bazen egzersizleriniz hakkında ipuçları paylaşırken, bazen de sizlere bağış toplarken kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedecekler.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 07:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul