'PANDEMİ SÜRECİNDE DE ORGAN NAKLİ YAPMAYA DEVAM ETTİK'

Sağlık Bakanlığı Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu, “Dünyanın değişik ülkelerinde farklı uygulamalar olsa da biz pandemi sürecinde de organ nakli yapmaya devam ettik. Bunu hiçbir şekilde durdurmadık” dedi.

'PANDEMİ SÜRECİNDE DE ORGAN NAKLİ YAPMAYA DEVAM ETTİK'

Organ Bağışı Haftası nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi. Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu ve Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Surel'in de katıldığı etkinlikte insanlara organ bağışının önemi anlatıldı. Ayrıca bağış adaylarına nakillerin nasıl gerçekleştiği, nasıl bağışçı olacakları, bağış yapmaları halinde hastaları nasıl hayata bağlayacakları konusunda bilgiler verildi.

“Pandemi sürecinde de organ nakli yapmaya devam ettik, bunu hiçbir şekilde durdurmadık”
Organ bağışının bazı hastaların yaşama tutunmak için tek çaresi olduğunu ve bu sebeple Covid-19 sürecinde de nakillere devam edildiğini belirten Sağlık Bakanlığı Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu, “Dünyanın değişik ülkelerinde farklı uygulamalar olsa da biz pandemi sürecinde de organ nakli yapmaya devam ettik. Bunu hiçbir şekilde durdurmadık. Ama tabi tedbirlerle, hem vericilerin hem de alıcıların, hem kadavradan donöre organ nakli sırasında yine alıcıların sağlığını koruyabilmek, pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin önüne geçebilmek için çeşitli tedbirler alarak biz organ naklini devam ettirdik. Hiçbir şekilde sekteye de uğramadı bu. Ülkemiz adına son derece sevindirici ve çok şükür hiçbir sorunla da karşılaşmadık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1