RAMAZANDA HURMANIN PORSİYONSUZ TÜKETİMİ, KAN ŞEKERİNDE DALGALANMALARA YOL AÇABİLİR

Diyetisyen Gizem Topuzlu, hurmanın, içeriğindeki potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, fosfor, çinko, ve bakır gibi mineraller ve B, A, C, D, K vitaminleriyle tam antioksidan deposu olduğunu belirterek, 'Ancak sağlıklı bireyler günde üç taneyi geçmemeli. Diyabet hastalar

RAMAZANDA HURMANIN PORSİYONSUZ TÜKETİMİ, KAN ŞEKERİNDE DALGALANMALARA YOL AÇABİLİR

Diyetisyen Gizem Topuzlu, ramazanda iftar ve sahur sofralarında eksik edilmeyen hurmanın porsiyonsuz tüketilmesinin, kan şekerinde dalgalanmalara yol açabileceği uyarısında bulundu. Hurmanın kuruyemiş veya süt, yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri ile birlikte tüketilmesi gerektiğini bildiren Topuzlu, şunları kaydetti:

"Hurmayı bu şekilde yemek özellikle şeker hastalarını ani kan şekeri değişikliklerine karşı korur. İftar sofralarının gözdesi hurma, içeriğindeki potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, fosfor, çinko, ve bakır gibi mineraller ve B, A, C, D, K vitaminleriyle tam antioksidan deposu. Ancak sağlıklı bireyler günde üç taneyi geçmemeli. Diyabet hastaları ise ani şeker dalgalanmalarına karşı hurmayı süt, yoğurt ve kefirle tüketmeli.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1