SAFRAN ÇAYI FAYDALARI NELERDİR? SAFRAN ÇAYI NASIL YAPILIR, DEMLENİR?

Safran bitkisi sonbaharda açan çiçekli bir bitkidir. Asıl adı “Crocus Sativus” olan safran, soğanlı ve uzun süre tüketilebilen bir bitkidir. Bitkilerin sultanı lakabını alan safran çayı insan sağlı için mucizevi özellikler barındırıyor. Safran ülkemizde çok nadir rastlan

SAFRAN ÇAYI FAYDALARI NELERDİR? SAFRAN ÇAYI NASIL YAPILIR, DEMLENİR?

Sınırlı bölgede yetişmesi sebebiyle önemini ikiye katlayan safran, yararlarıyla bize doğanın mucizesini tekrardan önümüze seriyor. Safran bitkisi yemeklerde kullanıldığı gibi bitkisel çay olarak da tüketilmektedir. Alım gücü zor olan safran kurutularak kullanılan bitkilerdendir.

SAFRAN ÇAYI FAYDALARI

Safran çayının vücudumuza sağladığı koruyucu ve onarıcı özelliği sayesinde kullanmaktan kuşku duyulmaz. Doğal bitkilerde şifa arayan kişiler tarafından da vazgeçilmez bitkisel çaylarından başında geliyor. Safran içerisindeki vitaminler ile beraber doğanın bize sunduğu şifadır.

Safran çayı karaciğer için dosttur. Gün içersinde yarım bardak tüketilmesi ile beraber karaciğeri temizler.Depresyon tedavisinde etkilidir.Karaciğerde oluşan yağlanmayı durdurur.Cilt problemlerini düzeltir.Gözde oluşan sarı nokta hastalığının tedavisine yardımcı olur.Yoğun stres yaşayan kişiler için stres azaltıcı etkisi vardır.İştahsızlık sorunlarına iyi gelir.Kurdeşen gibi kaşıntılı rahatsızlıklara iyi gelir.Kan şekerini düzenler.Cil kanserinin ilerlemesine iyi gelir.Doku ve kemik rahatsızlıklarına karşı kullanılır.Kalp kaslarını güçlendirir.Kandaki zararlı bakterileri temizleyerek damar tıkanıklığını engeller.Sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.Yoğun baş ağrılarını keser.Adet sancılarını keser.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1