SAĞLIK BAKANI KOCA: SMA HASTASI EVLATLARIMIZIN TEDAVİSİ İLE AİT HERHANGİ BİR ÇEŞİTLİ TEDBİRİ ALIYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "SMA hastası evlatlarımızın tedavisi ile ilgilendiren gelişigüzel ayrışık tedbiri alıyoruz, en iyisini gerçekleştirmek kadar tamamı gündeş gelişimleri izlem ediyoruz." dedi.

SAĞLIK BAKANI KOCA: SMA HASTASI EVLATLARIMIZIN TEDAVİSİ İLE AİT  HERHANGİ BİR ÇEŞİTLİ TEDBİRİ ALIYORUZ
Ankara

Spinal Musküler Atrofi (SMA) Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başkanlığında jen tedavisi mevzusundaki sonuç gelişimleri görmek kabilinden toplandı.

Toplantının peşi esna yazılmış izah fail Koca, SMA Bilim Kurulunun, SMA hastalığının tedavisinde en deneyimli hile insanlarından oluştuğunu belirtti.

Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Bilmenizi istiyorum ki SMA hastası evlatlarımızın tedavisi ile ilişik herhangi yanında ayrışık tedbiri alıyoruz. Onlar düşüncesince en iyisini gerçekleştirmek kabilinden hepsi gündeş gelişimleri izleme ediyoruz. SMA Bilim Kurulumuz ne parasız düşüncesince ne tedavinin akıllıca olacağına değişmeyen veriyor. Biz de bu otama ilmî adına değerlendirilebilir olduğunda uygulanmasını sağlıyoruz. Bundan sonraları da ne otama olursa olsun yanında çocuğumuzun yaşamını iyileştirecekse o tedaviyi de uygulayacağımızdan güvenli olunuz. Bizlerin yegâne hedefi hepsi fertleri mıhlı yanında Türkiye düşüncesince çalışmaktır."

Kurul üyelerinin icra ettiği değerlendirmede, jen tedavisindeki sonuç gelişmelerin incelendiği, 25 Kasım 2020'deki çalıştaydan sonraları ilmî yayında tedavinin etkinliğine ve güvenilirliğine müteveccih ek tez bulunmadığını kaydeden Koca, şöyleki bitmeme etti:

"Değerlendirmede, SMA hakkında gelişmelerin ve meydana getirilen ilmî istişare müesses derinti kararlarının matbuat ile paylaşılarak akilane bilginin hem yazılmış aynı zamanda görsel medyada ulaşılabilirliğinin artırılması gerektiği, aktiflik ve güvenirlik açısından elan ehliyetli tez namevcut jen tedavisi uygulanması düşüncesince devletimizde kampanyalar düzenlenmesinin akıllıca olmadığı belirtildi.

Bir halde iklim haricinde Zolgensma tedavisi düzlük yurttaşlarımızın ülkemize dönüşleri sonrası Nusinersen tedavisini temdit gayreti zarfında olduğuna ilişkin bilgiler olduğu, ilmî literatürde herhangi yanında dü ilacın baş başa kullanımına ilişkin düzenlilik bilgisinin bulunmadığı, bu yüzden ağırbaşlı taraf etkisinde bırakır görülebileceği, bu mevzuda lazım tedbirlerin katılması gerektiği belirtildi."

Genetik uzmanları mihman edildi

SMA'lı evlatların otama sonrası kognitif ve fiziki gelişimlerinin izlenerek bu bireylerin sosyal yaşama iştirak mevzusundaki afaki katkısının belirlenmesine ilişkin icraat yapılması gerekliliğinin değerlendirildiğini tamlayan Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

"Toplantıda başkaca kurula bilgelik özgülemek kabilinden Sağlık Bakanlığına SMA tarama emekleri ilişkin müşavirlik fail tıbbi kalıtım bilimi uzmanları mihman edilmiş, Bilim Kurulu'na bulunan çalışmaların sonuç hali aktarılarak görüşleri alınmıştır. Özellikle Kovid devri ile baş başa devletimizde PCR alet madun yapısının enine boyuna geliştirildiği vurgulanmış, bu bağlamda hem dünyaevi önceleri hamal taraması aynı zamanda acemi doğan tarama kitlerinin geliştirilmesine müteveccih çalışmaların TUSEB çeşidinden düzenleme edilmiş olduğu bilgisi aktarılmıştır."

En endamsız müddette ilkin uçucu icraat edinmek üzere, maşer genelinde tarama işlemlerinin uygulanmasının dirimsel ciddiyete eş bulunduğunun değerlendirildiğini vurgulayan Koca, "Nusinersen otama yürütüm merkezlerinin sayısının artırılmasının gerekliliğine, tedavinin ölçüm edilmesi düşüncesince yürütüm meydana getirecek merkezlerle ilişik kriterler belirlenmesinin yanı esna FTR, çocuk/erişkin sinir bilimi uzmanları ve ilişik branşlara yorum ve yürütüm standardizasyonu düşüncesince eğitimler düzenlenmesi gerektiği bildirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1