SALGIN AVRUPA'DA SAĞLIK SİSTEMİNİN YETERSİZLİĞİNİ DEVİR YÜZÜNE ÇIKARDI

Tüm dünyayı tesiri dibine meydan Kovid-19 salgını, Avrupa'nın nice ülkesindeki sağlık sistemlerinde ağırbaşlı mesail yaşanmasına etken oldu.

SALGIN AVRUPA'DA SAĞLIK SİSTEMİNİN YETERSİZLİĞİNİ DEVİR YÜZÜNE ÇIKARDI
Saraybosna


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ait aradığınız hepsi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini ziyade ortamlarRAKAMLARLA: Ülke dünya koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Tüm dünyayı tesiri dibine alarak 2 milyona DOĞRU insanoğlunun ölümüne illet bulunan acemi tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, mütekâmil nice Avrupa ülkesinde sağlık sistemlerinin ehliyetsiz olduğunu da gözler önüne serdi.

Salgına "hazırlıksız" yakalanan nice Avrupa ülkesinde hastanelerin döşek kapasitelerinin ehliyetsiz olması, derin hizmet ünitelerinin dolması, tıbbi materyallerin olmaması sağlık sistemlerinin çökmesine illet oldu.

İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre ve Belçika neredeyse kazançlı manada mütekâmil Avrupa devletleri de karışma salgın çağında nice ülke, vakaların çabucak çoğalması kararı sağlık sistemlerinde çın mesail yaşadı.

İsviçre'de federal hükümet ve kanton yönetimleri çeşidinden tahsil edilen hepsi önlemler salgını durdurmakta ehliyetsiz kalırken, ülkedeki hastanelerin derin hizmet üniteleri ağız ağıza doldu, arttırma odalar açıldı, 2 bin 500 cıvıl cıvıl mensubu salgınla mücadeleye katıldı.

İsviçre'nin sağlık yükünü haiz 5 darülfünun hastanesi, Sağlık Bakanlığına yazdıkları mektupta, derin hizmet ünitelerinin dolduğunu ve personel sorunu çektiklerini bildirdi.

Ülkede evvela teşrin ayından bu yana 4 binden nezdinde tomar ameliyatın ertelendiği açıklanırken, başhekimler hastanelerdeki acıklı gestalt ve baş döndürücü yoğunluktan çevre "olağanüstü çözüm ilan" edilmesini arzu etti.

Belçika'da virüs bulaşıcı yaşlıların hastanelere gönderilmemesi salık mektubu edildi

Belçika'da ahiret yolculuğu oranlarının faziletli seyretmesinin anne sebebi namına huzurevlerindeki yaşlılara lazım sağlık hizmetinin sunulmaması gösterilirken, Kovid-19 ölümlerinin yarısından fazlasını huzurevlerinde kalanların oluşturması dikkati çekiyor.

Belçika Yaşlılık Hastalıkları Bilimi Enstitüsü, vakayiname rahatsızlığı bulunan ve Kovid-19'a yakalanan yaşlıların hastanelere gönderilmemeleri ve huzurevlerinde tutulmaları anlamında salık mektubu mektubu yayımlarken, ülkedeki tıbbi gereç eksikliği dolayısıyla de huzurevlerinde tam önlemler alınamadı.

Diğer nice Avrupa ülkesi neredeyse salgına tedariksiz yakalanan Belçika'da da tıbbi gereç eksikliği ve hastanelerdeki döşek sayısı ile derin hizmet ünitelerinin kısıtlanmış kapasitesi sağlık krizini hâlâ da derinleştirdi.

Maske eksikliğinin yanı esna düşüt sınav kapasitesi de virüsün yayılımını hızlandırdı. Ülkede vakayiname dava biçimine mevrut hekim ve sağlık personel sayısındaki ehliyetsizlik ise salgın çağında nezdinde güzel güneş yüzüne çıktı.

İlkbahardaki tedbirler yardımıyla yazları deşarj olsa da bu rahatlamanın arkası esna ekimde vakaların çabucak çoğalması hastanelerin yetersizliğini baştan ortaya çıkardı. 2 bin yöresinde derin hizmet yatağı bulunan ülkede, derin bakıma tahsil edilen Kovid-19 hastalarının sayısı 1500'ü aşınca alarm verildi.

İngiltere'de sağlık hizmetleri batmak üzere

Kovid-19'un hâlâ çabuk yayılan nezdinde türünün tesiri altındaki İngiltere'de günce olaylar 60 bin yöresinde seyrederken, 8 Ocak'ta salgının aslında buyana nezdinde günde en faziletli dirilik kaybı (1325) kaydedildi.

Ülkedeki hastanelerin iri nezdinde edisyon altında kalmış bulunduğu ve sağlık hizmetlerinin batmak neredeyse bulunduğu tabir ediliyor. Hastanelerin haricinde aşkın sayıda ambulansın beklediği gözlemlenirken, dünya basını döşek bulunmadığı düşüncesince birtakım hastaların ambulanslarda bekletilmek mecburiyetinde kaldığını belirtti.

İngiliz Tabipler Birliğinden Simon Walsh, dayanıklı aşkın çabuk servis haricinde cankurtaran kuyrukları oluştuğuna dikkati çekerken, "Hastalar, karışma edilene denli saatlerce ambulanslarda bekliyor. Çünkü onları koyacak arazi yok." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock ise şu an hastanelerde 30 binden nezdinde tomar bireyin otama gördüğünü ve bu sayının tahsil edilen karantina sonucuna karşın beş altı hafta hâlâ artmasını beklediklerini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da hastanelerin salgının başlangıcından buyana herhangi nezdinde zamankinden hâlâ nezdinde tomar edisyon altında olduğuna dikkati çekerek, "Enfeksiyon oranları düşünce donör nezdinde çabucak artmaya bitmeme ediyor." diye halkı uyardı.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han da virüsün yayılmasını kapatmak düşüncesince çabuk nezdinde tedbir alınmaz ise doğacak beş altı hafta süresince hastanelerdeki yatakların ağız ağıza dolacağını ve elden harekete geçilmediği takdirde hâlâ nezdinde tomar insanoğlunun ölebileceğini kaydetti.

İngiltere'de 5 Ocak'ta üçüncü kat millî çapta karantina uygulaması başlarken, insanoğlu hepsi umudunu aşılara bağlamış durumda.

İtalya sağlık sektöründe senelerdir meydana getirdiği kesintilerin bedelini çın ödedi

Salgının en aşkın etkilediği devletlerin başlangıcında mevrut ve bugüne sincap 80 bine DOĞRU insanoğlunun yaşamını kaybetmiş bulunduğu İtalya'da da sağlık sektöründeki çın teessürat yaşandı.

Ülkede bilhassa evvela dalgada sağlık personelinden derin hizmet ünitelerinin yetersizliğine ve teneffüs aletinden peçe eksikliğine denli nice dava peş peşe meydana geldi.

İlkbahar aylarında tıbbi maske, gayda ve teneffüs aleti eksikliklerinin ortaya çıkmış bulunduğu İtalya, dünyanın dayanıklı aşkın ülkesinden peçe ve öbür tıbbi gereksinimler düşüncesince iane arzu etti.

Sonbaharda ikinci dalavere başlamadan evvela derin hizmet üniteleri ve tıbbi gereç eksikliğini AB'den almış bulunduğu fonların da katkısıyla toparlayan İtalya'da, ikinci dalgada en aşkın yetişkin sağlık mensubu eksikliği hissedildi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza'nın Danışmanı Dr. Walter Ricciardi, sonuç senelerde sağlık bölgeyi ilkin edinmek neredeyse kamuda izlenen artırım politikalarıyla meydana getirilen kesintilere dikkati çekerek, İtalya'nın bilhassa 2008'deki krizden sonraları izlediği artırım politikalarından aşkın çektiğini söyledi.

Tüm amme masraflarında ehemmiyetli kesintiye gidildiğini kaydeden Ricciardi, "Ulusal sağlık sistemi de bu kesintilerden etkilenen sektörlerin başlangıcında geliyor. Bu, hâlâ az doktor, hâlâ az hemşire, hâlâ az tedbir demek. Bütün bu etkiler, ahiret yolculuğu oranının faziletli bulunmasına tarz açtı." dedi.

Sağlık sistemi İspanya'da da ağız dalaşı konusu

İspanya'da da sağlık sistemi en nezdinde tomar tartışılan konulardan bir tanesi biçimine gelirken, salgın öncesine denli dünyanın en güzel sağlık hizmetini veren devletler ortada yayınlanan İspanya, Kovid-19 ile baş başa icap sağlık mensubu eksikliği gerekse döşek kapasitesinin azlığıyla gündeme geldi.

Özellikle evvela dalgada İspanya'daki hastanelerde yaşanmış bulunan parasız yoğunluğundan Madrid ve Barcelona neredeyse iri şehirlerde beyaban hastaneleri kuruldu. Bu çağda Madrid'deki fuar bölgeyi da hastaneye dönüştürüldü.

Rutin hastaların takipleri ve ameliyatlar da Kovid-19 salgınının illet bulunduğu yoğunluktan çevre derinliğine sürekli ertelendi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2019'a nazaran 2020'de cerrahi karışma bekleme süreleri kestirmece 2 ay hâlâ nezdinde tomar uzadı, averaj bekleme süresi 170 güne çıktı. Ülke basınına yansıyan örnekte, nezdinde hastanın diz protezi ameliyatı düşüncesince 183 güneş beklediği kaydedildi. İspanya'da halen 690 binden nezdinde tomar insanoğlu cerrahi karışma sırası beklerken, bunların üçte birinin 6 aydan nezdinde tomar süredir tam olduğu, hastaların sağlıkları ve dirim kalitelerinin kötüleşmesinden düşünce edilmiş bulunduğu belirtildi.

Bu arada, salgın yoğunluğundan özlük hastalarına yetişemeyen, rutin takipleri ve ameliyatları derinliğine sürekli tecil etmek mecburiyetinde küsurat etibba da devir zamane gösteriler yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. Sağlıkta özelleştirmeye dirlik çıkan, amme hastanelerine hâlâ nezdinde tomar envestisman yapılmasını arzu fail doktorlar, AB devletleri ortada doktorların minimum aylık almış bulunduğu ülkelerden birinin İspanya bulunduğunu hatırlattı.

Fransa ve Almanya da mesail yaşıyor

Fransa'da da Kovid-19 ile mücadelede bilhassa evvela dalgada sağlık personellerinin peçe yetersizliği ve hastanelerdeki döşek kapasitelerinin dolması yaşanmış bulunan sıkıntıların başlangıcında arazi aldı. Hükümet, sağlık çalışanlarına tam sayıda peçe ve sağlık ekipmanları karşılayamazken, bu da Kovid-19 ile mücadeleyi zora soktu.

Ülkede evvela dalganın dirilik alıcı bulunduğu ilkbaharda sağlık personellerinin haftalık peçe gereksinimi 40 milyon iken, bu müddette yalnızca 3,3 milyon peçe üretildi. Sağlık çalışanları, tam peçe ve sağlık ekipmanıyla hastalara otama uygulamadığı düşüncesince hükümeti eleştirdi.

Öte yandan, hastanelerin bilhassa derin hizmet ünitelerinde de yetenek problemi yaşandı. Salgının başlangıcında derin bakımlarda yalnızca 5 bin döşek kapasitesi bulunurken, bilançonun ağırlaşmasıyla bu yetenek 10 bine çıkarıldı. Bu çağda hastanelerdeki doluluk dolayısıyla nice bölgeden apayrı yerlere parasız nakilleri yapıldı.

Almanya'da günce olay sayılarının 30 binlere yükselmesi, ülkedeki sağlık sisteminin kapasitesini de zorlamaya başladı.

Ülkede 27 bine DOĞRU derin hizmet yatağı olsa da Almanya'da tam sağlık mensubunun bulunmaması, sektördeki mesail ortada ön plana çıkıyor. Yeterli sağlık çalışanı olmaması yardımıyla mesail sürerken, ülkede tababet öğrencilerinden de bu süreçte dayanak noktası istendi.

Almanya'da salgının başlamasının arkası esna hastaneler ameliyatların birçoğunu tecil etmek yerinde kalırken, bundan ötürü kazançlı başağrısı yaşamaya başlayınca hükümetten maddesel dayanak noktası arzu etti.​​​​​​

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1