SICAK HAVALAR EN ÇOK BEBEKLER VE YAŞLILARI ETKİLİYOR

Prof. Dr. Sedat Üstündağ, aşırı sıcakların neden olduğu güneş çarpması ve sıvı eksikliğinden en fazla bebekler ve yaşlıların etkilendiğini söyledi. Prof. Dr. Üstündağ, sıcak havaların yaşamı olumsuz etkilediğini ifade etti. Suyun, sağlıklı bir yaşamın sürdürülme

SICAK HAVALAR EN ÇOK BEBEKLER VE YAŞLILARI ETKİLİYOR

Bebekler ve yaşlıların yaşayabilecekleri olumsuzluklara karşı özellikle ailelerinin tedbirli davranmaları tavsiyesinde bulunan Üstündağ, şunları kaydetti:

"Güneş çarpmaları ve sıvı eksikliği konusunda dezavantajlı iki grup var, birincisi bebekler. Onlar sıvı eksikliklerini anlayabilecek ya da onu yerine koyabilecek durumda değiller. Bu havalarda özellikle onların sıvı alımlarını muhakkak ideal tutmak lazım. Bu konuda ebeveynlere çok büyük işler düşüyor. İkinci dezavantajlı grup yaşlılarımız, kıymetlilerimiz. 3 bin 900 yaşlı üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 65-75 yaş arasındaki insanların üçte birinde su eksikliği görüldüğü tespit edilmiş. 85 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 50'sinde su eksikliği var. Tek başlarına yaşayan, eklem ve hareket kısıtlılığı olan, suya ulaşmada zorluk çeken insanlarda susuzluk çok gözüküyor."

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1