SİNÜZİT NASIL GEÇER? SİNÜZİT NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR? İŞTE EVDE DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Burun ve göz çevresinde bulunan sinüs kanallarının tıkanması sonucu oluşan hastalığa sinüzit denmektedir. Alerji, sigara veya burundaki büyümeler sonucu oluşabilecek bu hastalık bir enfeksiyon çeşidi olup şiddetlendiği zaman günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Pe

SİNÜZİT NASIL GEÇER? SİNÜZİT NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR? İŞTE EVDE DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Sinüzit, göz ve burun çevresinde bulunan kemik kanallarının tıkanması sonucunda meydana gelen iltihaplanmanın yola açtığı bir enfeksiyondur. Burun tıkanıklığı, migren veya nazal alerji ile sıkça karıştırılan sinüzit kış aylarında artış göstermektedir. Vücutta yer alan enfeksiyonlar ya da zayıflamış bağışıklık sistemi de sinüzite neden olabilmektedir.

SİNÜZİT NEDİR?

Burun boşluğu etrafındaki hava dolu ceplere sinüs adı verilmiştir. Bu boşluklar solunan havayı nemlendirerek ısıtmaktadır. Sinüslerin alerji veya soğuk algınlığı sonrasında tıkanması sonucunda sinüzit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Genellikle kaloriferli evlerde havanın kuruması tetikleyici bir sebeptir. Bunların dışında grip veya hafif nezle geçirirken uçak yoluyla seyahat edilmesi ya da uzun süre boyunca soğuk havaya maruz kalınması da sinüzitin gelişmesinde rol oynamaktadır. Sinüzitin akut sinüzit ve kronik sinüzit olmak üzere iki tipi bulunmaktadır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1