SON DAKİKA HABERİ: UZMANLARDAN CORONAVİRÜS UYARISI! CORONAVİRÜSTE YENİ BELİRTİ OLABİLİR

Dünya genelinde 35 milyonun üzerinde kişiye bulaşan ve 1 milyonu aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 ile ilgili araştırmalar, aşı ve ilaç çalışmaları hızla devam ediyor. Daha çok damlacık yoluyla bulaşan koronavirüsün belirtilerine bir yenisi daha eklendi.

SON DAKİKA HABERİ: UZMANLARDAN CORONAVİRÜS UYARISI! CORONAVİRÜSTE YENİ BELİRTİ OLABİLİR

Adana'da Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan, gözyaşı salgısıyla da koronavirüsün başka kişiye bulaşabildiğini açıkladı. Gözden bulaşın şeffaf gözlük kullanımıyla önlenebileceğini kaydeden Karaarslan, ortak havlu kullanılmaması yönünde uyarıda bulundu.

BUHARLAŞMA YA DA ELLERİN GÖZLERE TEMASI

Daha çok damlacık yoluyla bulaşan koronavirüs, gözde aşırı sulanma, kızarıklık, yanma, batma ve nadiren çapaklanma ile belirti gösterebiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Karaarslan, gözyaşı salgısında bulunan yoğun miktardaki koronavirüsün buharlaşma ya da ellerin göz ile teması sonucu bulaşmaya neden olduğunu kaydetti. Karaarslan, muayene sırasında hasta ile doktorun bu temastan korunması için makinelere yerleştirilen şeffaf perdenin yanı sıra şeffaf gözlüklerle de önlem alındığını belirtti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul