SON DAKİKA: KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ KORKUTAN UYARI! GÖZLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR

Son dakika haberi... Dünyaya diz çöktüren koronavirüs belirtilerine bir yenisi daha eklendi. Çok sık olmasa da koronavirüs enfeksiyonu bulunan kişilerin yüzde 1-2'sinde gözde de belirtilerin olduğunu açıklayan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuncay Sezgin bu belirtinin konjonktiv

SON DAKİKA: KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ KORKUTAN UYARI! GÖZLERDE DE GÖRÜLEBİLİYOR

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuncay Sezgin, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) gözlerdeki belirtilerine ilişkin, "Çok sık görülen ve karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte, koronavirüs enfeksiyonu bulunan kişilerin yüzde 1-2'sinde gözde de belirtilerin olduğu saptanmıştır. Konjonktivit denilen kırmızı göz belirtileri tespit edilmiştir. Yani göz de aynı zamanda bu hastalık için önemli bir bulaş yoludur." dedi.

"GÖZÜN KONJONKTİVA TABAKASINDA BİR ENFEKSİYON OLUŞABİLİR"

Özel bir hastanede görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuncay Sezgin, AA muhabirine, koronavirüsün kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşabildiğini ve bu damlacıkların vücuda göz yoluyla da girerek enfeksiyon oluşturabildiğini söyledi.

Sezgin, virüsle enfekte kişinin, konuşması, hapşırması ve öksürmesi sonucu açığa çıkan damlacıkların göze temas etmesiyle gözün konjonktiva (göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar) tabakasında bir enfeksiyon oluşturabildiğini belirtti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul