'SPOR YAPANLAR İZOLASYONDAN HENÜZ AZ ETKİLENİYOR'

Ege ve Kars Kafkas üniversitelerinden bilgi insanlarının icra ettiği çalışmada, yalıtım sürecindeki hevesli sporcularda, spor yapmayan insanlara uyarınca depresyon, anksiyete, makam travmatik ruhsal gerilim bozukluğuna henüz az rastlandığı belirleme edildi.

'SPOR YAPANLAR İZOLASYONDAN HENÜZ AZ ETKİLENİYOR'
İzmir

Ege ve Kars Kafkas üniversitelerindeki bilgi insanları, acemi kimse koronavirüs (Kovid-19) sürecinde sporcularda depresyon, anksiyete ve makam travmatik ruhsal gerilim bozukluğu belirtilerine hâlâ az rastlandığını belirleme etti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Şenışık, Dr. Ogün Köyağasıoğlu, Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Tunç ile Yeni Malatyaspor Kulübü Doktoru Nevzad Denerel'in, "Kovid-19 pandemisinde izolasyonun sporcuların mental sağlığı üstündeki etkisi" mevzulu çalışması, arsıulusal saygınlığa erbap "The Phsyician and Sportsmedicine" dergisinde yayımlandı.

Çalışmada, 199'u avrat edinmek az daha bütün 571 ferdin evindeki izolasyonu sonrası depresyon, anksiyete ve makam travmatik belirtileri araştırıldı.

Tüm iştirakçilerin 18-38 gözyaşı grubu ortada bulunduğu çalışmaya, 295'i grup sporlarıyla ilgilenen bütün 392 hevesli sportmen katıldı.

Sporun tesiri tecrit zamanında de bitmeme etti

Depresyon, anksiyete ruhsal gerilim ölçeğinin kullanıldığı araştırı sonucunda, semptomlar sportmen olmayanlarda hâlâ faziletli bulundu.

Erkek grup sporcularındaki makam travmatik ruhsal gerilim bozukluğu ise avrat grup sporlarındaki sporcular ile sportmen sıfır katılımcılardan hâlâ az çıktı.

Araştırma sonucunda, fiziki etkinlik kuru ile mental keyif semptomları ortada zararlı alışveriş olduğu, pandemi öncesindeki fiziki aktivitenin müspet etkilerinin tecrit zamanında de sürdüğü belirleme edildi.

Ayrıca, sporcuların mental keyif durumunun sportmen sıfır arama grubuna uyarınca hâlâ güzel seyrettiği belirtildi.

Bu akıbet da tecrit sürecine denli derneşik spor yapanların zihnî yerine izolasyondan hâlâ az etkilendiğini, sporun müspet etkilerinin toplumsal iletişimin azaldığı derinliğine süreçte de sürdüğünü kanıtladı.

Sporculara tesiri "yok" değil

Voleybol, hentbol, basketbol, ayak topu kabil grup sporları, atletizm, tenis, triatlon, badminton kabil ferdî spor dallarında hevesli bulunan iştirakçilerin ehemmiyetli kısmı gene de Kovid-19 sürecinden zararlı etkilendiği beyanında bulundu.

Sporcuların yüzdelik 46'sı mental yerine etkilendiğini, yüzdelik 40'ı da fiziki yerine "evde kalmanın" biçimsiz neticelerini yaşadıklarını aktardı.

Araştırmanın katılımcılarından yüzdelik 71'i, Kovid-19 salgınından sonradan baştan spor aktivitelerine geri geldiklerinde performanslarının düşmesinden korktuğunu açıkladı.

Çalışmaları sürüyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Şenışık, AA muhabirine, araştırı kararında sporcuların depresyon, anksiyete ve makam travmatik ruhsal gerilim bozukluğu düzeyinin, spor yapmayanlar denli faziletli çıkmasa da gene de pandemiden etkilendiklerinin gözlendiğini belirtti.

Özellikle grup sporcularında belirtilerin hâlâ faziletli olduğuna ayraç fail Şenışık, bunun da pandemi önceleri grup sporcuları arasındaki iletişimin hâlâ çelimli olmasından kaynaklandığını aktardı.

Seçkin Şenışık, sonuçların etkili birlikte arsıulusal dergide yayımlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, mevzuyla ilişik 2 ayrı emek vermek hâlâ yürüttüklerini ve çelimsiz müddette acemi makalelerini bilgi dünyası ile paylaşacaklarını tabir etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul