SUMAK NEDİR, CORONA VİRÜSE FAYDALI MI? SUMAK SUYU NASIL HAZIRLANIR VE FAYDALARI NELERDİR?

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir baharat olan ve corona virüsüne karşı korunmada etkili olduğu iddia edilen sumağın, üst solunum yollarında gelişen enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olduğu biliniyor. Aynı zamanda yöresel yemeklerde ve salatalarda da yer verilen bir baha

SUMAK NEDİR, CORONA VİRÜSE FAYDALI MI? SUMAK SUYU NASIL HAZIRLANIR VE FAYDALARI NELERDİR?

Alternatif tıpta sıklıkla yer verilen ve soğuk algınlığı enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkan belirtilerin ortadan kaldırılmasında etkili olan , ateş düşürücü etkisiyle de biliniyor. Sumağın bu etkisinden faydalanmak için yıllardır, sumak suyu hazırlanıp içiliyor. Peki ? Faydaları sebebiyle uzun yıllardan tüketilen bitki çayları arasında sumak suyu, antiseptik özellikleri sayesinde pek çok hastalığa iyi geliyor. İşte şifa kaynağı olarak bilinen sumak suyu nasıl hazırlanır, sumağın faydaları nelerdir?

SUMAK NEDİR?

Sumak, çalı görünümünde bir bitki cinsidir.

Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

Türkiye'de Doğu Anadolu Bölgesi dışında her yerde yetişir.

Sumağın faydaları, sumak suyu nasıl hazırlanır ve konuyla ilgili merak edilen diğer detayları…

Alternatif tıpta sıklıkla yer verilen ve soğuk algınlığı enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkan belirtilerin ortadan kaldırılmasında etkili olan sumak, ateş düşürücü etkisiyle de biliniyor. Sumağın bu etkisinden faydalanmak için yıllardır, sumak suyu hazırlanıp içiliyor. Peki sumak suyu nasıl hazırlanır? Faydaları sebebiyle uzun yıllardan tüketilen bitki çayları arasında sumak suyu, antiseptik özellikleri sayesinde pek çok hastalığa iyi geliyor. İşte şifa kaynağı olarak bilinen sumak suyu nasıl hazırlanır, sumağın faydaları nelerdir?

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı