SÜT KANSIZLIK YAPAR MI? ÇOK FAZLA SÜT İÇMEK KANSIZLIĞA NEDEN OLUR MU?

Süt neredeyse herkesin mutfağında yer alan ve vücut için oldukça faydalı olan bir besindir. Süt tüketmek özellikle kemik sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Peki, aşırı tüketilmesi halinde süt kansızlık yapar mı? Kansızlık birçok insanın yaşadığı sağlık pr

SÜT KANSIZLIK YAPAR MI? ÇOK FAZLA SÜT İÇMEK KANSIZLIĞA NEDEN OLUR MU?

Kansızlık birçok insanın yaşadığı sağlık problemlerinden bir tanesidir. Bu problemin ana sebebi vücutta demir emiliminin azalmasıdır. Sütün kansızlığa sebep olup olmadığı ise pek çok insan tarafından merak edilen bir konudur.

SÜT KANSIZLIK YAPAR MI?

Kansızlık vücuttaki demir minerali ve B12 Vitaminin azalması sebebi ile kanın yeterince oksijen taşıyamaması durumuna verilen isimdir. Kandaki demir oranı ve b12 oranı düşük ise kansızlık sorununa sahipsiniz demektir. Süt de maalesef kansızlık yapan gıdalardan bir tanesidir. Sütün kansızlık yapma sebebi ise içerisinde bulunan kalsiyum mineralidir. Sütte fazlaca bulunan kalsiyum bağırsak damarlarında bulunan demir mineralini bağlar ve kansızlık meydana gelmiş olur. Aslında oldukça sık tartışılan bu konu sadece süte özgü bir durum değildir. İçeriği kalsiyum mineralinden zengin olan çoğu besin vücutta kansızlık olmasına bir sebeptir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1