TÜRK PROFESÖRDEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! HANTA VİRÜSÜ İNSANDAN İNSANA BULAŞIR MI?

Corona virüsünün ardından dünyada kısa süreliğine panik yaratan hanta virüsü ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, hantavirüsle ilgili 'endişeye gerek

TÜRK PROFESÖRDEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! HANTA VİRÜSÜ İNSANDAN İNSANA BULAŞIR MI?

Kanamalı ateşe neden olan ve böbrek yetmezliği sonucu ölüme yol açan 4 tip hantavirüs tespit ederek bilim dünyasına duyuran Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "zarflı, 3 segmentli ve tek iplikli negatif yönelimli RNA genomuna sahip" olarak tanımlanan hantavirüsün hayvanlardan insana bulaştığını belirtti.

İnsanların genel olarak virüsü taşıyan hayvanların vücudundan çıkan maddelerle kirlenen toz, toprak, hava ve diğer materyalleri soluyarak enfeksiyonu aldığını kaydeden Öktem, "Taşıyıcı hayvanla doğrudan temas edilmesi yoluyla ortaya çıkan enfeksiyonlar da bulunmaktadır. Konakçı kemirici ile temas, kemirici ısırması ve yemek kaynaklarının paylaşılması ile de insanlara bulaşabilmektedir." dedi.

Öktem, Çin'de ölüme yol açan hantavirüsün uluslararası kamuoyunda endişeye neden olduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı