TÜRKİYE'DE UYGULANACAK CORONAVAC AŞILARINA 'ACİL YARARLANMA ONAYI'NDA SONA GELİNDİ

Çinli Sinovac firmasınca imal edilen ve 30 Aralık 2020'de Türkiye'ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarındaki analizinin erte tamamlanması öngörülüyor.

TÜRKİYE'DE UYGULANACAK CORONAVAC AŞILARINA 'ACİL YARARLANMA ONAYI'NDA SONA GELİNDİ
Ankara


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ek aradığınız kâffesi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini artı ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Küresel dünkü insan koronavirüs (Kovid-19) salgını ile savaş sürecinde geliştirilen aşılardan Çinli Sinovac firmasınca imal edilen ve Türkiye'ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarındaki imtihan periyodunun erte tamamlanması bekleniyor.

Çin'den 30 Aralık 2020'de Türkiye'ye getirilen ve Ankara Esenboğa Havaalanı'ndan, kâffesi ateşlilik arama sistemi, elektrik üreteci ve redif sistemler mevcut Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na nakledilen aşıların kabulü, ateşlilik imleç cihazlarla kontrolü ve uygunluğunun teyidinin arkası sıra yapıldı.

Aşılardan herhangi tahsil edilen numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına atıf edilerek, minimum 14 gündüz sürecek bulunan çözümleme süreci başlatıldı. Sonuçlar düşüncesince 14 günce müddet erte sona eriyor. Testlerden müspet kâr katılması yerinde TİTCK çeşidinden aşılara "Acil Kullanım Onayı" verilecek.

Sağlık personelleri ve huzurevlerinde kalanlar aşılamada evvel tam

Bu süreçte aşılar, Sağlık Bakanlığına ek iklimlendirme durumuna sahip, hususi düşünülmüş araçlarla il depolarına dağıtılacak.

Bilim Kurulunca türlü özlük grupları ortada enfeksiyon kapma, ahiret yolculuğu oranı, aksi içtimai hasiyet riski kabilinden unsurlar menfez önüne alınarak aşılamadaki umumi öncelikler belirlendi. Buna layıkıyla döllenme çalışmalarının dört etapta yürütülmesi planlandı.

İlk etapta afiyet çalışanları, 65 gözyaşı üzerindekiler ile nemli ve engellilerle korumaevlerinde kalanlar kabilinden şişko ve cıvıl cıvıl yerlerde canlı yetişkinler aşılanacak.

İkinci etapta aşı, topluluğun işleyişi düşüncesince muktezi sektörlerde ve erdemli riskli ortamlarda bulunan, eleştiri işlerde etkin şahıslar ile 50 gözyaşı ve beden minimum ortak süreğen rahatsızlığı bulunanlara uygulanacak.

Üçüncü aşamada, 50 gözyaşı altı minimum ortak süreğen rahatsızlığı bulunanlar, güre yetişkinler, evvel dü grupta toprak almayan kesim ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

Dördüncü ve akıbet etapta ise evvel üç grubun haricinde küsurat kâffesi erat aşılanacak.

Aşılama düşüncesince termin kondisyon

Vatandaşlar, evleviyet gruplarına layıkıyla kendilerine vasıl bildirimden sonra, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üstünden karı hekimlerinden yahut akıllıca amme hastanesi yahut hususi hastaneden termin alarak aşılarını yaptırabilecek.

Vatandaşlar, konumlarına layıkıyla Kovid-19 riziko sıralamasını e-Nabız sitesinden görebilecek.

Aşılar 28 gündüz boşluk ile 2 düze namına uygulanacak.

Hastanelerde yapılacak Kovid-19 aşı uygulamalarına müteveccih tedbirler ve infaz esasları doğrultusunda, kamu, hususi ve üniversitelere ek kâffesi hastaneler içerisinde "Aşı Uygulama Odası" oluşturuldu. Aşı uygulamaları, belirlenen kriterler dahilinde bu odalarda yapılacak.

Aşı infaz odasına değme defasında hemen ortak aşılanacak insan alınacak. Aşı infaz sırasında döllenme ile ek muktezi kayıtlar tutulacak.

Aşı düşüncesince mevrut ferdin etiket detayları ve randevusu arama edilecek. Aşıyı uygulayacak afiyet mensubu etiket detayları ve insan düşüncesince ayrılan aşı ile eşleşmesini sağlayacak.

Kişi düşüncesince bölünmüş aşı açılarak insana aşı uygulaması yapılacak. Günlük aşı uygulaması böylecene aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

Kovid-19 aşılaması ile ek uygulamaya müteveccih kavait ve kılavuzlar afiyet kuruluşlarına iletilecek. Ayrıca bilgilendirme gayeli web sayfası ve proses yönetimi açısından ortak hareketli infaz devreye alınacak. Aşının emniyetli aktarım süreci, uygulanması ve eşya dibine katılması sayısal sitem üstünden enstantane fotoğraf izleme edilecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1