UYKUDAN UYANDIRAN AĞRI AMELİYAT SEBEBİDİR

Boyundan başlayıp kola yayılan özellikle de uykudan uyandıran ağrı ile güç kaybı, uyuşma, eldeki becerisizlik tablosu ameliyat sebebidir Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, mikro- cerrahi ile yapılan ameliyatların avantajlarını GÜNAYDIN'a anlattı... Sinir, vüc

UYKUDAN UYANDIRAN AĞRI AMELİYAT SEBEBİDİR
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, mikro- cerrahi ile yapılan ameliyatların avantajlarını GÜNAYDIN'a anlattı…
Sinir, vücudun en kıymetli organıdır. Ağrı; sinirin sağlığı için alarmdır, koruyucudur. Hastalık oluşurken ağrı ile haber verir, tamir etmek için zaman bırakır. 'C lifleri' siniri korumak ve kalan kısımların zarar görmemesi için beyne ağrı şeklinde sinyal gönderir. Vücut, bölgedeki arızadan haberdar olur.

BESLENEMEYEN SINIR
Omurilik; omurga denilen kemik yapının içinde boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan, ortasında boydan boya bir kanal içeren merkezi sinir sisteminin bir parçasıdır. Belli bir sıra ve çizgi üzerinde dizilimi vardır, her seviyesinden sağlı-sollu sinir çıkar. Bağlar uzun süreli gelişen travmalar sonrasında kalınlaşır ve sinirin geçtiği kanalı işgal edip kanlanmasını bozar. Zamanla sinirin damarları kapanır, sinire kan gitmez. Beslenemeyen sinir hemen ölmez, önce uykuya yatar. Uyku döneminde tedavi edilirse geri kazanılır ancak geç kalındığında geri kazanılmaz. Sinirde harabiyet başladığında ameliyat şarttır.
Sırtta göğüs kafesinden dolayı çok fazla hareket olmadığından 'fıtıklanma' bel ve boyunda daha sık gelişir. Siniri besleyen kan damarı kapandığında oradaki ağrı lifleri uyarılır, kol ya da beldeki ağrı şiddetli hissedilir. Beldeki fıtıklarda baskıya uğrayan sinir bacağa gittiği için bacakta, boyunda ise kola gittiği için kolda ağrı hissedilir.

SIKI YATAK İSTİRAHATİ
Hasta kişinin sinirinde kayıp söz konusu değilse ilk tedavi 15-20 günlük sıkı yatak istirahati olmalıdır. Yaşam kalitesi bozulduğunda ameliyat gündeme gelebilir. Boyundan başlayıp kola yayılan, özellikle de uykudan uyandıran ağrı, güç kaybı, uyuşma, eldeki beceriksizlik tablosu ameliyat sebebidir.

MİNİMANİL İNVASİV: DAHA AZ CERRAHİ, DAHA HIZLI İYİLEŞME
KLASIK boyun fıtığı ameliyatları sağ taraftan yapılır. Mikro cerrahide Servikal Diskektomi adı verilen yöntemle omurgayı taşıyan sisteme dokunmadan, 1-1.5 santimlik kesikle kemiğin altından karşıya geçilir. Ağrıyan kolun karşı tarafından mikroskop ile girilerek sorun düzeltilir. Omurganın taşıma gücüne zarar verilmez, çıkarken de tamire gerek kalmaz. Ayrıca cilt altından alınan yağ, boşaltılan yere tekrar konulduğunda oradaki eklem kemiklerinin kaynaması engellenir. Bu ameliyat; deneyim, el becerisi gerektirir. Çok fazla yaygınlaşmamasının sebebi budur.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 07:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul