UYUZ NASIL GEÇER? UYUZ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR? İŞTE EVDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Uyuz; Sarcoptes scabei isimli bir böceğin insan cildi içine girmesi sonucu; kaşıntı, döküntü ve kızarıklar ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Uyuz son derece bulaşıcı bir hastalık olup, kendini bir salgına çevirmeye oldukça meyillidir. Bu nedenle uyuz hastalığının

UYUZ NASIL GEÇER? UYUZ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR? İŞTE EVDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Uyuz genellikle kalabalık ve ortak kullanım alanı çok olan ortamlarda kendini gösteren bir hastalıktır. Dünya genelinde uyuz hastalığı sıklıkla görülmektedir. Gece kaşıntısı olarak da bilinen uyuz hastalığı, insan derisinin içine, deriyi oyarak giren bir akar türü böceğin girmesi ile ortaya çıkmaktadır. Uyuz şüphesi olan kişinin hem kendi, hem de toplum sağlığı için acilen doktora gitmesi gereklidir.

UYUZ NEDİR?

Uyuz, bir böcekten insana geçen bir cilt hastalığıdır. Sarcoptes ailesine üye ve bir akar türü böcek olan uyuz böceğinin, cildin içine girmesi ve orada hızla üremesi sonucunda kişide uyuz hastalığını ortaya çıkmaktadır. Uyuza sebep olan böcekler, derinin içerisinde yumurtlayarak, ömür boyu insan vücudu içinde yaşayabilmektedir. Bu nedenle uyuz hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Zira bu hastalık kendiliğinden iyileşememektedir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1