VEREM, DÜNYADA RASTGELE SENE 1,5 MİLYON DİRİLİK ALIYOR

TÜSAD Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Dursun Tatar, "Dünya genelinde değme sene kısaca 10 milyon insanoğlu ince ağrı rahatsızlığına yakalanmakta ve 1,5 milyon insanoğlu veremden ölmektedir." dedi.

VEREM, DÜNYADA RASTGELE SENE 1,5 MİLYON DİRİLİK ALIYOR
İstanbul

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Dursun Tatar, evren genelinde değme sene kestirmece 10 milyon bireyin verem hastalığına yakalandığını ve 1,5 milyon insanoğlunun da veremden yaşamını kaybettiğini belirterek, "Verem hastalığı, dünyada enfeksiyon sebepli ölümlerin zirvesinde toprak almaktadır." dedi.

Doç. Dr. Tatar, Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası zımnında AA muhabirine icra ettiği açıklamada, el ortada ince ağrı adına da tanıdık tüberkülozun, adamlık tarihinin en emektar rahatsızlıklarından birisi bulunduğunu söyledi. Tatar, adamlık zamanı süresince devir kurnaz salgınlara defa açan, ölümsek seyreden, el ortada "ince hastalık" adına da tanıdık vereme ne bulunan mikrobun keşfedilmesinin peşi sıra hastalığın tanılama ve tedavisinin önünün açıldığını aktardı.

Tatar, 1940'lı senelerde tüberküloz mikrobunu cellat ilaçların bulunduğunu anlatım ederek, hastalığın etkeninin bilinmesine ve akıbet 60 senedir otama edilebilmekte ve korunabilir bulunmasına rağmen hala dünyada en yayılmış ve ölümsek bulaşan hastalıklardan birisi olma hususi durumunu taşıdığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü gündeş verilerine layıkıyla günümüzde, evren nüfusunun dörtte birinin bedeninde ince ağrı mikrobu taşıdığını aktaran Tatar, "Dünya genelinde değme sene kestirmece 10 milyon kişioğlu ince ağrı problemine yakalanmakta ve 1,5 milyon insanoğlu veremden ölmektedir. Verem hastalığı, dünyada enfeksiyon sebepli ölümlerin zirvesinde toprak almaktadır. Ülkemizde 2017'de tüberküloz teşhisi meydan hep hastalanmış sayısı 12 bin 46'dır. Başarıyla hesaplı tüberküloz mücadelesi kararı vatanımızda mukayyet tüberküloz görülme sıklığında, akıbet 10 senedir salname averaj yüzdelik 5 azalış görülmektedir. 2005'te hep 20 bin 535 hastalanmış kaydedilmiş ve görülme sıklığı beniz binde 29,4 iken, 2017'de beniz binde 14,6'ya düşmüştür." değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Tatar, Türkiye'de tüberküloz kontrolünde "Bin Yıl Kalkınma Hedefleri" ve "Tüberkülozu Durdurma Stratejisi Hedefleri"ne ulaşıldığını anlatım etti.

Dursun Tatar, dünyada tüberküloz eliminasyonu dair belli başlı erek bulunan 2050 yılına kadar, toptan tüberküloz insidansının milyonda birin dibine düşürülmesi anlamında çalışmaların gayret kesmeden sürdürüldüğünü söyledi.

"Verem otama edilmezse yaşamı zılgıt edebilir"

Solunum kanalıyla tahsil edilen ince ağrı mikrobunun ince ağrı enfeksiyonuna ne olduğunu, bunun ortak çor vaziyeti olmadığını dile getiren Tatar, "Bu gidiş vücutta ince ağrı basilinin kelimesiz durduğu ve adeta hapsedildiği ortak durumdur. Enfekte bulunan şahısların yüzdelik 5'i, 1-2 sene zarfında enerjik ince ağrı hastası olur, yüzdelik 5'inde ise ince ağrı mikrobu vücutta kelimesiz adına bekler. Vücut direncinin düşmüş olduğu durumlarda, vücutta beklemekte bulunan ince ağrı mikrobu çoğalarak ince ağrı problemine defa açar." biçiminde konuştu.

Dursun Tatar, ince ağrı mikrobunun ilk vücuda antre noktayı bulunan akciğerlerde yerleştiğini ancak çağ ve lenfa kanalıyla kâffesi vücuda dağıldığını belirterek, şu detayları verdi:

"Dolayısıyla çor en kesif akciğerler kazanmak kıl payı kâffesi organları tutabilir. Tedavi edilmezse yaşamı zılgıt edebilir. Verem mikrobu vücuda girdikten sonradan senelerce çor yapmadan akciğerlerde bekleyebilir. Vücudunda ince ağrı mikrobu taşıyanların kestirmece yüzdelik 5-10'u henüz ahir senelerde ince ağrı hastası olur. Verem rahatsızlığı gelişiminde riskli gruplar; 5 gözyaşı altındaki çocuklar, yaşlılar, HIV enfeksiyonu bulunan kişiler, bağışıklığı baskılayan otama meydan kişiler, silikoz, diabetes mellitus, süreğen böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma, baş, günah ve akciğer kanseri olanlar, mefkûre beden ağırlığının yüzdelik 90'ından henüz az kiloda olanlar, sigara içenler, çare bağımlılığı olanlar ve içki kullananlardır. Bu hastalıkta en er ve en kesif belirtke ise 2-3 haftadan etraflıca devam eden öksürük, ateş, geceleyin terlemesi, iştahsızlık, kilogram kaybı, yorgunluk, halsizlik, balgam çıkarma, çağ tükürme, soluk darlığı, döş ve beden ağrısıdır. 2-3 hafta ve henüz etraflıca kesiksiz öksürük şikayeti olanlar en andıran afiyet kuruluşuna başvurmalıdır. Tüberkülozdan korunmanın en can alıcı yolu er canlandırma ve kalburüstü tedavidir."

"Tedavi sıfır ortak hastalanmış değme sene kestirmece 10-15 kişiyi enfekte edebilir"

Doç. Dr. Tatar veremin, otama görmemiş yahut derneşik otama görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları esnasında havaya yayılan mikropların teneffüs kanalıyla katılması kararı bulaştığını anlatarak, "Verem hastaları, konuşma, öksürme ve aksırma ile ortama ince ağrı mikrobu içeren damlacıklar yayarlar. Öksürme ve aksırma esnasında ağızların mendille kapatılması, bulaşın önlenmesi düşüncesince dirimlik ehemmiyet taşır." niteleyerek konuştu.

Verem mikrobunun, gün görmeyen ortamlarda havada etraflıca müddet neşeli kalabildiğini aktaran Tatar, güneşten mevrut mor ötesi ışınlarının ince ağrı mikrobunu çelimsiz müddette öldürdüğünü, bundan dolayı hastalanmış ve hastalanmış temaslılarının, bulundukları ortamları kesif pıtrak havalandırması ve gün meydan odaları kullanımı icap ettiğini söyledi.

Tatar, ince ağrı teşhisinde en ehemmiyetli yöntemin balgamda ince ağrı mikrobunun mikroskopla araştırılması olduğunu, otama sıfır ortak ince ağrı hastasının değme sene kestirmece 10-15 kişiyi enfekte ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İlaçlarını derneşik kullanan hastalar, başkalarına çor bulaştırmazlar. Verem tedavisinde makbul ilaçlar ince ağrı harp dispanserlerinde parasız adına verilir. Verem hastaları ilaçlarını derneşik adına ve ehliyetli müddet (6-9 ay) kullanmazlarsa ince ağrı mikropları ilaçlara dayanım kazanabilir. Dirençli ince ağrı hastalarının tedavisi henüz etraflıca devam eder (18-24 ay), henüz aşkın çare gitmek mecburiyetinde bırakılırlar ve maatteessüf bazı bazı hastalanmış kaybedilebilir. Tedaviyi reddeden ortak hastalanmış düşüncesince dirimlik zarar vardır. Bu hastalar maşer sağlığını da zılgıt eder. Tedavisiz hastalanmış çevresindekilere ince ağrı mikrobunu saçmaya bitmeme eder."

Doç. Dr. Dursun Tatar, önlenebilir ve otama edilebilmekte bulunan ince ağrı hastalığından korkulmaması icap ettiğini belirterek, şu önerilerde bulundu:

"Uzamış öksürük kabilinden mevzun afiyet şikayetlerimiz yahut hastalanmış kişiyle değini öykümüz var ise tehirsiz afiyet kuruluşuna başvuralım. Korunma tedbirlerimizi alalım. Ellerimizi kesif yıkayalım, sabun ve su ile minimum 20 saniye. Asla sigara içmeyelim, içirmeyelim ve sigara içenin yanı sıra durmayalım. Bulunduğumuz ortamı sıkça havalandıralım. Dengeli ve derneşik beslenelim. Verem hastası isek ilaçlarımızı zamanında, derneşik ve ehliyetli müddet kullanalım. Koronavirüs salgını hasebiyle çetince eyyam yaşamaya bitmeme ettiğimiz bu günlerde, benzeri hıfzıssıhha tedbirleri ile kendimizi, sevdiklerimizi ve çevremizi bulaşan hastalıklardan koruyabiliriz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1