VERTİGO BİR HASTALIK DEĞİL SEMPTOMDUR

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, Vertigo'nun başka hastalıklarla karıştırıldığının da altını çizerek, ‘‘Vertigo aslında bir semptomdur. Bir hastalığın bulgusu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Hastaların yaşam kalitesinde önemli düzeyde düşüşe yol aç

VERTİGO BİR HASTALIK DEĞİL SEMPTOMDUR

Beykent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çelik, Vertigo'ya dair kritik bilgiler aktardı. Vertigo'nun ataklar halinde gelişen ve hastayı bu açıdan etkileyen bir durum olduğuna dikkat çeken Çelik, Vertigo'nun bir hastalık olmadığını belirterek, “Vertigo aslında bir semptomdur. Bir hastalığın bulgusu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Farklı durumlardaki hastalarda görülebilirken, hastaların yaşam kalitesinde önemli düzeyde düşüşe yol açmaktadır” dedi.

COVID-19 ile karıştırılabiliyor

Çelik, Vertigo'nun farklı şekillerde kendini gösterebileceğini belirterek, bir alışveriş sırasında yukarıya bakan bir hastanın ani baş dönmesi yaşayabileceği gibi bazı hastalarda yatakta sağdan sola dönerken bile meydana gelebildiğini söyledi. Baş dönmesinin, COVID-19 hastalarında karşılaşılan bir semptom olduğunun altını çizen Çelik, ‘‘Vertigo ile karıştırılan hastalıklar ve semptomlar bulunmaktadır. Sersemlik hissiyatı (dizziness) en sık karıştırılan durumlardandır. Hastanın hissettiklerinin gerçek bir Vertigo olup olmadığı, uzman hekimler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkacaktır” diyerek Vertigo'nun başka hastalıklarla karıştırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1