YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR, NE İŞE YARAR? YOĞURT NELERE İYİ GELİR?

Neredeyse her gün soframıza giren yoğurt, Türk kültürünün vazgeçilmez besinleri arasındadır. Zengin mineral ve vitamin içeriği ile de insan sağlığını koruyan, zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişen önemli bir besin olarak da tanımlayabiliriz. Yoğurt, sütün laktik asit fer

YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR, NE İŞE YARAR? YOĞURT NELERE İYİ GELİR?

Yoğurtta bulunan probiyotikler sindirim sistemi ve bağırsak florası için oldukça çok faydalıdır. Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü zararlı organizmaya karşı koruyan, dolaylı yolla bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynayan en önemli bileşenlerdir. Bu yüzden düzenli yoğurt tüketimi önerilmektedir. Bunların yanı sıra 100 gram yoğurtta 4,5 gram protein bulunduğu için kas gelişimini desteklemektedir.

YOĞURT NELERE İYİ GELİR?

Probiyotik bakımından zengin olan yoğurt en başta sindirim sistemine iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunduğu için bağırsakların güçlü olması bağışıklık sisteminin de güçlü olması anlamına gelir. Bu yüzden yoğurdun içerisindeki probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurdun içerisindeki protein kas sistemini geliştirir, yine yoğurdun içerisindeki yüksek orandaki kalsiyum kemiklerin ve dişlerin güçlü olmasını sağlar.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1